Mr. A.G.Æ. ridder van Rappard

foto Mr. A.G.Æ. ridder van Rappard
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vriendelijke conservatief-liberale Tielse rechter, die nauwe banden had met de landbouw. Was behalve rechter onder meer voorzitter van de Gelders-Overijsselse Maatschappij van Landbouw en ondervoorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. In de Kamer hield hij zich vooral met landbouw en defensie bezig en verder ook met verkeer en Suriname. Keerde zich in 1946 tegen handhaving van de opkomstplicht, omdat boeren te veel tijd kwijt zouden zijn als ze moesten gaan stemmen.

Vrijheidsbond, PvdV, Vrij-Liberalen
in de periode 1918-1946: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Anthon Gerrit Æmile

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 30 augustus 1871

overlijdensplaats en -datum
Velp (gem. Rheden, Gld.), 25 mei 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Bond van Vrije Liberalen, tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", van 16 april 1921 tot 23 maart 1946 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), vanaf 23 maart 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 april 1918 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Amersfoort)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 19 augustus 1935
  • president Arrondissementsrechtbank te Tiel, van 1 maart 1927 tot 1 januari 1934 (rechtbank opgeheven)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 7 juli 1931 tot 2 juli 1935
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 september 1935 tot 25 mei 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • voorzitter Commissie voor Emigratie van landarbeiders naar Frankrijk, omstreeks 1933 en nog in 1938
  • lid Vlootcommissie, omstreeks 1933 en nog in 1936

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met landbouw, defensie, verkeer en aangelegenheden betreffende Suriname
  • In 1921 mede-indiener van een (verworpen) initiatiefwetsvoorstel-Deckers tot afschaffing van de zomertijd

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Volgde in 1910 zijn broer op als voorzitter van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw
  • Zijn dochter was gehuwd met een zoon van jhr. B.C. de Jonge, minister en Gouverneur-Generaal
  • Vader van L.R.J. ridder van Rappard, burgemeester van Zoelen en later van Gorinchem, en van A.G.A. ridder van Rappard, burgemeester van Olst en van Heemstede

verkiezingen
  • Werd in 1918 met voorkeurstemmen gekozen, vooral dankzij circa 4800 stemmen in de twee Gelderse kieskringen
  • Was in 1932 Eerste Kamerkandidaat in, en werd in 1937 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.