Mr. S.M.S. de Ranitz

foto Mr. S.M.S. de Ranitz
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Vier jaar een actief liberaal Tweede Kamerlid, als afgevaardigde voor het district Zutphen. Telg van een vooraanstaande Groningse familie, die gelieerd was aan de families Philipse (Eerste Kamervoorzitter) en De Savornin Lohman. Na de advocatuur werkzaam bij het Openbaar Ministerie en rechtbankpresident. Daarna raadsheer in Gerechtshoven en de Hoge Raad en in 1906 in de adelstand verheven.

liberaal
in de periode 1884-1888: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Sebastiaan Mattheüs Sigismund

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 10 juli 1833

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 25 februari 1909

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (conservatieve vleugel)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • raadsheer Gerechtshof te 's-Gravenhage, van 1 juli 1889 tot 1 juni 1890
  • raadsheer Hoge Raad der Nederlanden, van 1 juni 1890 tot 25 februari 1909 (benoemd bij K.B. van 10 mei 1890)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voerde regelmatig het woord als Tweede Kamerlid, onder meer over justitie (Wetboek van Strafrecht), financiën, buitenlandse zaken en bij de Grondwetsherziening

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van J.P.R. Tak van Poortvliet, Tweede en Eerste Kamerlid en minister

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1886 de antirevolutionairen W.G. baron Brantsen van de Zijp en J.D.C. baron van Heeckeren van Kell
  • Versloeg in 1887 W.G. baron Brantsen van de Zijp en A. baron Schimmelpenninck van der Oye
  • Werd in 1888 in het district Zutphen verslagen door D. Engelberts (arp)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 6 augustus 1906

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.