J.M. Pijnacker Hordijk

foto J.M. Pijnacker Hordijk
bron: Onze Afgevaardigden

Koloniaal woordvoerder van de liberalen en vrijzinnig-democraten rond 1900. Was in Nederlands-Indië werkzaam in de landbouw en als bestuurder en werd na zijn repatriëring in 1891 in het district Den Haag tot Kamerlid gekozen. Kwam uit een voorname Tielse familie en was een oudere broer van Cornelis Pijnacker Hordijk, die Gouverneur-Generaal, minister en Eerste Kamerlid was.

Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, vrijzinnig-democratische kamerclub, VDB
in de periode 1891-1905: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacobus Marinus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Drumpt (gem. Wadenoijen, Gld.), 27 april 1842

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 9 augustus 1918

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
  • Liberale Unie, tot februari 1901
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), vanaf 17 maart 1901

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van 21 september 1893 tot maart 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot september 1897
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, van 22 september 1897 tot maart 1901

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Residentieraad te Djokjakarta, van 1 september 1868 tot 1886
  • ambteloos, van juli 1886 tot september 1891 (repatrieerde 10 juli 1886)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 juni 1894 tot 19 september 1905 (1894-1897 voor het kiesdistrict 's-Gravenhage, 1897-1905 voor het kiesdistrict 's-Gravenhage III)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Commissie voor de handelspolitiek, omstreeks 1907
  • lid bestuur Anti-Opiumbond, omstreeks 1914

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over Indische zaken en financiën
  • Stemde in 1896 tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was arts (laatstelijk te Tiel)

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1897 J.D. baron van Wassenaer van Rosande (vrije a.r.) na herstemming
  • Versloeg in 1901 G.J.C.A. Pop (lib.)
  • Was in 1905 geen Tweede Kamerkandidaat

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.