Mr. H. Provó Kluit

foto Mr. H. Provó Kluit
bron: Gemeentearchief Den Haag

Liberaal Tweede Kamerlid, dat tevoren tien jaar directeur van de Amsterdamse politie was. Voerde in die functie het uniform en dienstwapen in. Trad in 1848 krachtig op toen er in de hoofdstad relletjes uitbraken. Kwam in 1850 tussentijds als afgevaardigde voor Amsterdam in de Tweede Kamer, maar werd na de Aprilbeweging niet herkozen. Korte tijd burgemeester van Amsterdam en daarna raadsheer in de Hoge Raad. Sprak niet vaak, maar wel lang, met name over openbare-ordevraagstukken.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1850-1853: lid Tweede Kamer, burgemeester van Amsterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 9 september 1803

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 27 oktober 1860

begraafplaats en -datum
Katwijk aan Zee (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)
  • lid kiesvereniging "Grondwet" te Amsterdam
  • lid kiesvereniging "Vrijzinnige Kiezers-Vereeniging" te Amsterdam
  • lid kiesvereniging "Nederland en Oranje" te Amsterdam

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 november 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 6 september 1853 tot 1 januari 1854
  • raadsheer Hoge Raad der Nederlanden, van 7 januari 1854 tot 27 oktober 1860 (benoemd bij K.B. van 9 december 1853)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • secretaris Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Amsterdam
  • voorzitter Staatscommissie belast met de regeling van de rijkspolitie, 1852

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over de ontwerp-Gemeentewet en de ontwerp-wet vereniging en vergadering en over justitiële onderwerpen

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was president van het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland
  • Zijn moeder overleed in 1819

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.