Mr. J. (Jaap) le Poole

foto Mr. J. (Jaap) le Poole
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Sociaaldemocraat die actief was in de illegaliteit en na de oorlog enige tijd Tweede Kamerlid. Was in de oorlog actief bij een spionage-organisatie en was één van de secretarissen van het College van Vertrouwensmannen. Na de oorlog secretaris van de Nationale Adviescommissie, vanaf november 1945 van het Nood-parlement en daarna directeur van de Stichting toezicht op politieke delinquenten. Brak in 1948 met de PvdA vanwege de Indische kwestie. Was later betrokken bij hoger onderwijs en gezondheidszorg op internationaal gebied en bij de zorg voor oorlogsgetroffenen. Had een groot rechtvaardigheidsgevoel en grote geldingsdrang, waardoor samenwerking met hem vaak moeilijk was.

SDAP, PvdA
in de periode 1945-1948: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jacob (Jaap)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leiden, 21 mei 1914

overlijdensplaats en -datum
Deventer, 16 oktober 1993

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 9 februari 1946 tot 20 december 1948 (bedankte na de tweede politionele actie)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1956 (bedankte eind jaren '80 na een lokaal conflict)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 november 1945 tot 4 juni 1946
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 november 1947 tot 27 juli 1948
  • directeur internationale gezondheidszaken, ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, vanaf 1 mei 1957
  • directeur Bureau van de Nederlandse Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, omstreeks 1968 (nog in 1975)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • bewindvoerder Nederlandse Astmakliniek te Davos
  • gedelegeerd lid bestuur Stichting "Centrum '45" te Oegstgeest

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over het zuiveringsbeleid en bij de behandeling van de herziening van de Enquêtewet in 1947

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • In de oorlog actief in de spionagegroep 'Dienst Wim' en daarvan leider sinds oktober 1943
  • Zijn schoonvader was chirurg/gynaecoloog

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.