H. Pollema

foto H. Pollema
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Onderwijzer uit de zuidwesthoek van Friesland, die vijf jaar voor de ARP in de Tweede Kamer zat; eerst voor het district Sneek en daarna voor Gorinchem. Was onder meer schoolopziener en gedeputeerde. Na zijn Kamerlidmaatschap twaalf jaar burgemeester van Lemsterland. Stoere Fries, ruwe bolster met blanke pit; eenvoudig en bescheiden. Actief in verenigingen voor christelijke kweekscholen en kenner van de Friese geschiedenis en van het waterstaatsbestuur. Vader van de CHU-senator Rommert Pollema.

ARP
in de periode 1908-1913: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Makkum (gem. Wonseradeel, Frl.), 8 november 1851

overlijdensplaats en -datum
Heemstede, 29 maart 1932

begraafplaats en -datum
Sneek, 2 april 1932

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • schoolopziener, arrondissement Weidum (Frl.), van 1 september 1902 tot 1 januari 1921
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 november 1908 tot 16 september 1913 (1908-1909 voor het kiesdistrict Sneek, 1909-1913 voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • burgemeester van Lemsterland, van 15 december 1919 tot 1 december 1931

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Zuiderzeeraad, van 31 maart 1919 tot 2 april 1932
  • lid Generale commissie (art 3 Zuiderzee-steunwet 1925), vanaf 1926

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1911 tot september 1911

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer met name over waterstaat en onderwijs

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zette zich als gedeputeerde onder meer in voor het oprichten van waterschappen en voor het bouwen van één stoomgemaal, het gemaal bij Tacozijl, het grootste van Europa

uit de privésfeer
  • Stiefvader van prof. J. Oranje
  • Zijn tweede echtgenote was eigenares van een boekwinkel

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1897 na herstemming in het kiesdistrict Dokkum verslagen door E. Schaafsma (ul)
  • Werd in oktober 1908 bij tussentijdse verkiezingen in het district Sneek bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Versloeg in 1909 in het district Gorinchem Th.H. de Meester (ul)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.