L.N. (Nico) Palar

foto L.N. (Nico) Palar
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Indonesische nationalist, die in 1928 uit Indië naar Nederland kwam en zich aansloot bij de SDAP. Werd daarvan één van de koloniale specialisten. Was zeer op harmonie ingesteld en stelde zich gematigd op. Kwam in 1945 voor de SDAP in het Noodparlement. Verzette zich als lid van de PvdA-Tweede Kamerfractie tevergeefs tegen militair optreden tegen de Republiek en verliet na de eerste politionele actie de PvdA en de Kamer. Na de onafhankelijkheid van Indonesië ambassadeur van dat land.

SDAP, PvdA
in de periode 1945-1947: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Lambertus Nicodemus (Nico)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roeroekan (Ned.-Indië), 5 juni 1900

overlijdensplaats en -datum
Djakarta (Indonesië), 13 februari 1981

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1930 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 9 februari 1946 tot 21 juli 1947

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 november 1945 tot 22 juli 1947
  • vertegenwoordiger van Indonesië bij de Verenigde Naties, van 1962 tot 31 december 1964 (beëindigd vanwege terugtrekking van Indonesië uit de V.N.)
  • ambassadeur van Indonesië te Washington, van 1965 tot 1970

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • medewerker dagblad "Het Volk"
  • medewerker maandblad "De Vakbeweging"

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer uitsluitend over Indische aangelegenheden, onder andere over de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bij zijn eerste optreden in de Kamer, op 21 december 1945 naar aanleiding van een regeringsverklaring over de toestand in Nederlands-Indië, verontschuldigde hij zich voor zijn gebrekkige Nederlands.
  • Stemde in juli 1947 als enige in zijn fractie tegen de eerste politionele actie
  • Verliet de Tweede Kamer en de PvdA uit onvrede over de Indische politiek van de PvdA (na de eerste politionele actie, juli 1947)

uit de privésfeer
Hij kreeg een staatsbegrafenis

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.