Mr. J.B. van Osenbruggen

Kantonrechter uit Ridderkerk die tien jaar liberaal Tweede Kamerlid was. Werd afgevaardigd door het district Dordrecht, dankzij de bekendheid die hij daar genoot. Kleine, tengere man die in de Kamer een bescheiden rol speelde.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1879-1889: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Barendinus

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Hij heette aanvankelijk Dirk. Na het overlijden van zijn moeder werd die voornaam op verzoek van zijn vader bij vonnis van 4 april 1834 gewijzigd in Johannes Barendinus.

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 3 maart 1834

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 25 februari 1889

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 25 februari 1889 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 mei 1879 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 7 juli 1874 tot januari 1880 (voor het kiesdistrict Ridderkerk)
  • lid gemeenteraad van Charlois, van 1873 tot 25 februari 1889

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

voorzitter Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van vlasindustrie, omstreeks 1889

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Behoorde in 1880 tot de 14 leden die tegen de toelating van Schaepman als Kamerlid waren
  • Behoorde in 1879 tot de 14 liberalen die zorgden voor verwerping van artikel 1 van de ontwerp-Kanalenwet. Die uitslag was voor minister Tak van Poortvliet reden het wetsvoorstel in te trekken en was de inleiding van de val van het kabinet-Kappeyne.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was conrector van het gymnasium te 's-Gravenhage, van 1865 tot 1886
  • Zijn moeder overleed 21 maart 1834, tweeënhalve week na zijn geboorte. Zijn vader hertrouwde in 1835 met een zus van zijn eerste echtgenote.

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1888 A.Ph.R.C. baron van den Borch van Verwolde (arp) na herstemming. Werd in het district Ridderkerk verslagen door Th. Heemskerk (arp).
  • Werd in 1886 en 1887 bij de algemene verkiezingen samen met G.M. van der Linden in de eerste stemmingsronde gekozen. Zij versloegen Th. Heemskerk en S. van Velzen jr. (arp).
  • Werd in 1884 bij de algemene verkiezingen samen met G.M. van der Linden in de eerste stemmingsronde gekozen. Zij versloegen jhr. A.F. de Savornin Lohman en L.W.Ch. Keuchenius (arp).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.