H. (Henk) Oosterhuis

foto H. (Henk) Oosterhuis
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Uit een Gronings arbeidersgezin afkomstige vakbondsbestuurder en PvdA-Eerste Kamerlid. Was arbeider in de landbouw en de strokartonindustrie en klom in de vakbeweging op tot tweede en in 1949 eerste voorzitter van het NVV. Zat samen met bestuurders van confessionele vakbonden zoals Middelhuis en Ruppert in de Eerste Kamer en gebruikte zijn Eerste Kamerlidmaatschap mede voor informeel vooroverleg. Selfmade man.

PvdA
in de periode 1946-1960: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hendrik (Henk)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oude Pekela, 20 april 1893

overlijdensplaats en -datum
Naarden, 21 januari 1962

begraafplaats en -datum
Amsterdam, 25 januari 1962

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • tweede voorzitter NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen), van 8 mei 1945 tot 13 juli 1949 (in de zomer van 1945 voorzitter voorlopig bestuur)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 20 september 1960
  • voorzitter NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen), van 13 juli 1949 tot 1 januari 1957

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • vicevoorzitter NOVIB (Nederlandse organisatie voor internationale bijstand)
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van januari 1957 tot 1960

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 3 april 1956 tot 3 juli 1956
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 30 december 1958 tot 24 maart 1959

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder andere over economische zaken, sociale zaken en volkshuisvesting

9.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Werd in 1946, 1948, 1951, 1952 en 1956 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.