H.J. (Annie) van Ommeren-Averink

foto H.J. (Annie) van Ommeren-Averink
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Communiste die voor de CPN zowel in de Tweede als Eerste Kamer zat. Maakte diverse reizen naar de Sovjet-Unie en China en werkte mee aan de bouw van de ondergrondse in Moskou. Was in de oorlog actief in het verzet en betrokken bij de Februari-staking en bij hulp aan onderduikers. Organiseerde in 1943 het Haarlemse gewapende verzet, waarvan ook Hannie Schaft deel uit maakte.

CPN
in de periode 1957-1969: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Hanna Jacoba (Annie)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • H.J. Averink, tot oktober 1940
  • H.J. Fels-Averink, van oktober 1940 tot 1946
  • H.J. van Ommeren-Averink, vanaf 1946

geboorteplaats en -datum
Enschede, 28 mei 1913

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 1 februari 1991

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • leidster Vrouwen-Bureau CPN, van 11 januari 1946 tot 1954
  • secretaris Nederlandse Vrouwenbeweging, van 1954 tot 1979 (communistische organisatie)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 april 1957 tot 30 januari 1966
  • fractievoorzitter CPN Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1960 tot 8 februari 1966
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 februari 1966 tot 22 februari 1967
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 maart 1967 tot 14 november 1969
  • fractievoorzitter CPN Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 maart 1967 tot 14 november 1969

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

leidster Communistische Jeugdbond, vanaf 1935

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met onderwijs, volksgezondheid, cultuur en maatschappelijk werk

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte in maart 1953 deel uit van een CPN-delegatie die de bijzetting van Stalin in Moskou bijwoonde
  • Nam in 1969 ontslag als Eerste Kamerlid in verband met haar gezondheid

uit de privésfeer (3/10)
  • Leerde in 1943 in de Haarlemse illegaliteit haar tweede echtgenoot Eep van Ommeren kennen
  • Liet de opvoeding van haar dochter over aan Miep Oskamp
  • Haar ouders scheidden in 1917; haar vader hertrouwde een jaar later. Haar moeder hertrouwde eveneens.

verkiezingen
  • Was in 1956 en 1966 kandidaat in en werd in 1963 en 1969 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1967 zevende op de CPN-kandidatenlijst

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • Annie Schmidt (schuilnaam in Moskou)
  • Annie Klein (schuilnaam tijdens de bezetting)
  • Mevrouw Bakker (schuilnaam tijdens de bezetting)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.