Mr. L. Oldenhuis Gratama

foto Mr. L. Oldenhuis Gratama
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Gematigd liberale afgevaardigde voor het district Assen. Had diverse functies op landbouwkundig gebied en was lid van de geneeskundige raad in Drenthe. Zette zich in voor afschaffing van de Jachtwet en sprak zich in 1879 met Van Houten uit voor algemeen kiesrecht. Ook Suriname had zijn belangstelling. In zijn woonplaats raadsheer in het Gerechtshof. Publiceerde over oudheidkunde en juridische onderwerpen. IJverig lid, dat zijn betogen puntsgewijs opbouwde.

liberaal
in de periode 1867-1886: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Lucas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Assen, 7 juni 1815

overlijdensplaats en -datum
Assen, 5 juli 1887

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (gematigd)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van 1 november 1864 tot 5 juli 1887 (voor het kiesdistrict Assen)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te Assen, van 1 april 1865 tot 1 januari 1876
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 oktober 1867 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 20 februari 1886 (voor het kiesdistrict Assen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • medewerker "Weekblad van het recht"
  • medewerker "Nederlandsch Jaarboek oor rechtsgeleerdheid en wetgeving"

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1883 tot september 1883

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Sprak zich in 1879 met Van Houten als enige uit voor invoering van algemeen kiesrecht
  • Behoorde in 1880 tot de 14 leden die tegen de toelating van Schaepman als Kamerlid waren

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1886 ontslag als Tweede Kamerlid vanwege zijn gezondheid

uit de privésfeer
  • Zijn neef (oomzegger) Seerp Gratama was vicepresident van de Hoge Raad der Nederlanden
  • Zijn vader, mr. S. Gratama, was 23 dagen maire van Assen (1811), en verder burgemeester van Assen (1816-1821) en president van het Gerechtshof van Drenthe

verkiezingen (3/8)
  • Werd in 1869, 1873, 1877 steeds met omstreeks 80% van de stemmen gekozen
  • Versloeg in 1881 jhr. M.A. de Savornin Lohman (a.r.)
  • Werd in 1884 bij de algemene verkiezingen samen met W.A. baron van der Feltz gekozen. Versloeg jhr. M.A. de Savornin Lohman en D.P.D. Fabius (a.r.).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.