Dr. A.P. (Ad) Oele

foto Dr. A.P. (Ad) Oele

Gepromoveerd Delfts ingenieur die als scheikundige dertien jaar werkzaam was bij de Staatsmijnen in Limburg. In de Tweede Kamer specialist op het gebied van energie, milieu en vervoer. Ook lid van het Europese Parlement. Koos in 1973 voor het burgemeesterschap van Delft in plaats van een ministerschap. Was daarna voorzitter van de Rijnmondraad en Commissaris in Drenthe. Zakelijke veelzijdige socialist zonder bombarie die door zijn ervaring in de wetenschap, het bedrijfsleven en de politiek een veel gevraagd adviseur was.

PvdA
in de periode 1963-1991: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979), Commissaris van de Koning(in), voorzitter Rijnmondraad

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Adriaan Pieter (Ad)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 28 november 1923

overlijdensplaats en -datum
Houten, 20 april 2017

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 1 februari 1973
  • waarnemend Commissaris van de Koningin in Gelderland, van 1 juni 1991 tot 1 november 1991 (werd benoemd in verband met ziekte van ir. De Bruijne, die echter reeds 29 mei 1991 overleed)
  • bijzonder hoogleraar voor de ontwikkelingen in het democratisch-socialisme in relatie tot wetenschap en samenleving, Universiteit van Amsterdam (dr. J.M. den Uyl-leerstoel), van november 1991 tot 1995

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/23)

  • informateur voor de vestigingsplaats van het Onderzoekscentrum Telematica, vanaf december 1990
  • lid Kapittel voor de Civiele Orden, van 23 januari 1995 tot 1 mei 1998

afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • vicevoorzitter Commissie van onderzoek en Atoomzaken (Europees Parlement)
  • voorzitter Commissie vervoer (Europees Parlement)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Diende in 1970 een initiatiefwetsvoorstel in om de winning van delfstoffen op het Continentaal Plat onder het beheer van de minister van Economische Zaken te brengen. Dit door zijn De Ruiter overgenomen voorstel werd later ingetrokken. (10.786)
  • Interpelleerde op 31 mei 1972 minister Langman over de ontstane impasse bij het mijnsluitingsbeleid

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in november 1972 in het deelkabinet-Den Uyl/Van Mierlo kandidaat-bewindsman voor Milieuhygiëne

uit de privésfeer
  • Werd in de oorlog naar Polen getransporteerd en tewerkgesteld aan het Oostfront en in Berlijn
  • Zijn vader was technisch opzichter/waterstaatkundig ambtenaar te Rotterdam

verkiezingen
  • Was in 1971 en 1972 tweede op de PvdA-kandidatenlijst in de kieskring Maastricht

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.