A.H. (Agnes) Nolte

foto A.H. (Agnes) Nolte
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Eén van de onderwijswoordvoerders van de KVP Tweede Kamerfractie, die via een zgn. kwaliteitszetel in de Kamer kwam. Amsterdamse lerares geschiedenis en staatsinrichting die jarenlang les gaf op diverse middelbare scholen voor meisjes. Was al voor de oorlog actief in 'De Sleutelbos', een katholieke vrouwenclub die tegen het wetsvoorstel-Romme ageerde dat beroepsarbeid van gehuwde vrouwen wilde verbieden. In de jaren vijftig steunde zij in de Kamer voorstellen om de positie van de vrouw te verbeteren.

KVP
in de periode 1948-1963: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Agnes Helène (Agnes)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 26 juli 1896

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 29 april 1976

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Rooms-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juli 1948 tot 15 juli 1952
  • lerares geschiedenis en staatsinrichting, "R.K. Lyceum voor Meisjes", Reinier Vinkeleskade te Amsterdam, van 1952 tot 1956
  • docente School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 5 juni 1963

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Union Internationale des Ligues Feminines Catholicues
  • lid bestuur Katholiek Onderwijs te Amsterdam

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter begrotingscommissie voor Sociale Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 28 september 1949 tot 20 september 1950

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met onderwijszaken en met specifieke onderwerpen betreffende vrouwen
  • Was in 1962 één van de woordvoerders van de KVP-fractie bij de behandeling van de 'Mammoetwet'

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Een zuster van haar was wethouder in Bloemendaal

verkiezingen
  • Was in 1952 zesde op de KVP-kandidatenlijst in de kieskringen Amsterdam en Haarlem en werd niet herkozen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.