Mr. A.S. (Asser) van Nierop

foto Mr. A.S. (Asser) van Nierop
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Rechtsgeleerde die in de Tweede Kamer volgeling van Thorbecke was. In zijn tijd een bekende Amsterdamse advocaat. In 1851 tot Tweede Kamerlid gekozen, maar na de Aprilbeweging van 1853 uitgevallen. Keerde in de periode 1864-1866 echter terug als afgevaardigde voor het district Haarlem. Nadien ondanks herhaalde pogingen niet gekozen. Raadslid in Amsterdam en Statenlid in Noord-Holland. Zette zich buiten de Kamer in voor de belangen van het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap.

Thorbeckiaan
in de periode 1852-1866: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Ahasverus Samuel (Asser)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoorn, 24 januari 1813

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 16 mei 1878

begraafplaats en -datum
Muiderberg, Joods begraafplaats

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal (Thorbeckiaan)
  • lid kiesvereniging "De Amstelsociëteit"
  • lid kiesvereniging "Burgerpligt"

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 mei 1852 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1864 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 18 augustus 1870 tot 16 mei 1878
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 2 juli 1875 tot 16 mei 1878 (voor het kiesdistrict Amsterdam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • voorzitter Centrale Permanente Commissie ter afdoening van algemene zaken van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap, tot 16 mei 1870
  • hoofdingeland Waterlandse Meren, omstreeks 1875

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende zaken, zoals binnenlandse zaken, justitie, handel, financiën en koloniale aangelegenheden
  • Behoorde in 1866 tot de liberalen die vóór het amendement-Poortman op de ontwerp-Cultuurwet stemden. Door aanneming van dit amendement viel het kabinet-Fransen van de Putte.

8.

Wetenswaardigheden

verkiezingen (3/13)
  • Werd in 1871 bij de periodieke verkiezingen in het district Amsterdam in de eerste ronde verslagen. Gekozen werden C. Fock, G.C.J. van Reenen en E.H. s'Jacob.
  • Werd in 1872 in een tussentijdse verkiezing in het district Amsterdam verslagen door G. Fabius
  • Werd in maart 1878 bij verkiezingen in Amsterdam in verband met de uitbreiding van het ledental verslagen door G. van Tienhoven

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.