W. (Brecht) van den Muijzenberg-Willemse

foto W. (Brecht) van den Muijzenberg-Willemse
bron: IISG

CPN-Tweede Kamerlid in de periode kort na de Tweede Wereldoorlog. Communistische onderwijzeres in het Montessori-onderwijs. Was actief in het verzet en zat gevangen in Ravensbrück. In de CPN actief bij de propaganda onder vrouwen. Hield zich in de Kamer bezig met onderwijs en volksgezondheid.

CPN
in de periode 1946-1948: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Wijbrecht (Brecht)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • W. Willemse, van 17 juni 1897 tot 11 mei 1922
  • W. Alma-Willemse, van 11 mei 1922 tot 14 augustus 1940
  • W. van den Muijzenberg-Willemse, vanaf 14 augustus 1940

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 17 juni 1897

overlijdensplaats en -datum
Bergen (N.H.), 27 september 1984

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland), tot 1958 (als lid geroyeerd)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • docente, opleidingscursus voor Montessorileerkrachten te Utrecht, van 1940 tot 1941
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 27 juli 1948
  • leidster studiecentrum "De Werkschuit", van 1952 tot 1962

gevangenschap/internering
gevangenschap in Ravensbrück, van 1944 tot 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid bestuur Prins Bernhardfonds, tot 1956
  • lid Centrale Werkgroep Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met onderwijs, sociale zaken en volksgezondheid
  • Zette zich als Kamerlid in voor verbetering van de positie van oorlogspleegkinderen

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/6)
  • Werd in 1946 benoemd tot directrice van de gemeentelijke vormingsschool te Amsterdam, maar aanvaardde de benoeming niet vanwege haar Kamerlidmaatschap
  • In 1950 medeoprichtster van "De Werkschuit", studiecentrum WVO
  • Was bevriend met Jan en Annie Romein

verkiezingen
  • Stond bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1948 op een onverkiesbare plaats

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • Mw. Alma-Takes
  • Mw. Alma-Willemse
  • Mw. Van den Berg (schuilnaam in illegaliteit)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.