E.P. de Monchy

foto E.P. de Monchy
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Rotterdamse koopman en patriciër; zoon van een democratische patriot. Kwam in 1843 in de Tweede Kamer en steunde de voorstellen van de Negenmannen tot democratisering van de Grondwet. Bij de Grondwetsherziening van 1848 was hij één van de weinigen die vond dat de voorgestelde herzieningsprocedure met twee lezingen en versterkte meerderheid veel te omslachtig was. Na zijn vertrek uit de Kamer lange tijd president van de Nederlandsche Handel-Maatschappij.

liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1843-1850: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Engel Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 17 juli 1793

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 7 september 1883

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1843 tot 13 februari 1849 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 24 september 1850 tot december 1850 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • president Nederlandsche Handel-Maatschappij, van 1 januari 1851 tot 1 juli 1874

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • rechter-plaatsvervanger Rechtbank van Koophandel te Rotterdam, vanaf 29 september 1829
  • lid Staatscommissie tot onderzoek van de rekening der koloniale remises, 1846

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1849 tot juli 1849
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1849 tot november 1849

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1847 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel over het stemrecht in steden en op het platteland stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 27 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1848 als bij de eerste lezing als enige tegen het wetsvoorstel inzake de procedure voor Grondwetsherziening, omdat hij de procedure te 'zwaar' vond

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Een zoon van hem was gehuwd met een zus van C.Th. Stork, Eerste Kamerlid

verkiezingen
  • Werd in 1848 in het district Rotterdam-I in de eerste verkiezingsronde met 55% van de stemmen gekozen
  • In 1850 geen kandidaat meer

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.