P. (Piet) Moltmaker

foto P. (Piet) Moltmaker
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Utrechtse sociaaldemocraat en voorman van de spoorwegvakbond in het interbellum. Kwam uit een katholiek gezin, zijn vader was wachtmeester in het leger. Werkte bij de administratie van de Staatsspoorwegen en werd spoedig actief op vakbondsgebied. Vanaf 1912 voorzitter van de NV (Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel). Was voor de SDAP naast Eerste Kamerlid tevens Statenlid en gemeenteraadslid in Utrecht. Zette zich ook als Kamerlid in voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel.

SDAP
in de periode 1923-1941: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Petrus (Piet)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 13 september 1882

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 16 april 1941

begraafplaats en -datum
Utrecht, 19 april 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), vanaf 1903

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid gemeenteraad van Utrecht, van 5 september 1912 tot 2 september 1923
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 1 juli 1919 tot 3 juli 1923
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1923 tot 16 april 1941

gevangenschap/internering
  • gevangenschap te Utrecht, vanaf 16 mei 1940
  • geïnterneerd te Vught
  • geïnterneerd te Amersfoort
  • gevangenschap te Münster (Dld.), tot 1941

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid bestuur herstellingsoord vereeniging voor spoorwegpersoneel "Villandry"
  • lid Hoge Raad van Arbeid, omstreeks 1931 en nog in 1938

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 december 1938 tot 19 september 1939
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), vanaf 2 april 1940

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder waterstaat en defensie van de SDAP in de Eerste Kamer. Hield zich verder bezig met Indische zaken en mijnbouwaangelegenheden.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was wachtmeester bij de rijdende artillerie en spoorwegbeambte
  • Overleed in het St. Elisabethgasthuis in Arnhem

verkiezingen
  • Werd in 1923, 1929 en 1935 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg
  • Werd in 1937 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.