J. (Jan) van der Molen Tzn.

foto J. (Jan) van der Molen Tzn.
bron: Onze Afgevaardigden

Antirevolutionair Tweede Kamerlid uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Afkomstig uit een eenvoudige familie uit de omgeving van Steenwijk. Schoolmeester en -opziener en vakbondsman. Als onderwijsspecialist van de ARP maakte hij deel uit van de Pacificatiecommissie-Bos. Hij leidde ook de commissie van rapporteurs die de behandeling van de Lager-onderwijswet van minister De Visser voorbereidde. Was enige jaren wethouder in Rotterdam en werd later burgemeester van Renkum. Rijzige gestalte, met een aartsvaderlijke baard. Vader van Gesina van der Molen, hoogleraar volkenrecht aan de Vrije Universiteit.

ARP
in de periode 1908-1925: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Tzn. staat voor Teekeszoon

geboorteplaats en -datum
Nijeveen (Dr.), 1 oktober 1867

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 12 november 1939

begraafplaats en -datum
Oosterbeek (Gld.), 16 november 1939

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 maart 1908 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Sliedrecht)
  • wethouder (van onderwijs) van Rotterdam, van 3 november 1911 tot 2 september 1919
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 15 september 1925
  • burgemeester van Renkum, van 1 mei 1923 tot 16 oktober 1934

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/15)

  • voorzitter onderwijscommissie VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten)
  • lid bestuur Geldersch Genootschap tot bevordering en instandhouding van de schoonheid van stad en lande van Arnhem en omstreken

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juli 1922 tot september 1922
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1923 tot september 1923

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Bracht in 1910 samen met De Geer (CHU) een initiatiefwetje tot stand tot herstel van een fout in de overgangsregeling m.b.t. de geldigheid van akten van bekwaamheid voor onderwijzers
  • Diende in 1914 samen met Gerretson (CHU) een initiatiefwetsvoorstel in over aanleg, uitbreiding en exploitatie van zeehavens. Dit wetsvoorstel werd in 1924 ingetrokken.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Tijdens zijn burgemeesterschap werd Renkum uitgebreid met de gemeente Doorwerth
  • Keerde in 1925 niet terug als Kamerlid, omdat de combinatie met het burgemeesterschap te zwaar was
  • Werd in 1933 als tweede op de voordracht voor de Algemene Rekenkamer (vacature-Krap) geplaatst

uit de privésfeer
  • Overleed in het Rotterdamse Eudokia-ziekenhuis
  • Zijn vader was smid

verkiezingen (3/7)
  • Versloeg in 1909 F.W.J.G. Snijder van Wissenkerke (ul)
  • Versloeg in 1913 Dr. W.W. van der Meulen (vl)
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.