J.A. (Toon) Middelhuis

foto J.A. (Toon) Middelhuis
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Twentse textielarbeider, die via de katholieke textielarbeidersbond opklom tot één van de leidinggevende figuren van de katholieke vakbeweging. Werd na de oorlog secretaris en later twaalf jaar voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging. Groot voorstander van de ordeningsgedachte. In de Eerste Kamer zestien jaar woordvoerder sociale zaken van de KVP-fractie. Gebruikte het Eerste Kamerlidmaatschap echter vooral voor contacten met collegabestuurders van andere vakbonden. Behoorde tot de christenradikalen.

KVP
in de periode 1955-1971: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Antonius (Toon)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haaksbergen, 5 maart 1902

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 12 november 1978

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 1977

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • algemeen secretaris KAB (Katholieke Arbeiders Beweging), van 1 november 1948 tot 1 december 1952
  • voorzitter KAB (Katholieke Arbeiders Beweging), van 1 december 1952 tot 22 juni 1964
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1955 tot 10 mei 1971

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • lid Loonadviescommissie
  • lid adviescommissie onverbindend verklaren c.a.o.'s, vanaf 1 januari 1968

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter commissie van rapporteurs voor de ontwerp-Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1965 tot februari 1966

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met sociale zaken

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Was in zijn jonge jaren in Twente een hartstochtelijk stroper en smokkelaar

verkiezingen
  • Werd in 1955, 1956, 1963 en 1969 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Volkshuisvesting, april 1959 (tijdens formatie-De Quay (eerste poging))

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.