W. de Meijier

foto W. de Meijier
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Zaanse predikant die zeventien jaar liberaal Tweede Kamerlid was. Afgevaardigde voor het district Haarlem, waartoe ook de Zaanstreek behoorde. Eén van de aanhangers van Kappeyne van de Coppello, maar in 1894 tegenstander van het kiesrechtvoorstel van minister Tak van Poortvliet. Het door hem als compromis bedoelde (en aangenomen) amendement om het begrip 'woning' in de Kieswet nader te omschrijven, leidde tot intrekking van het wetsvoorstel. Hij werd bij de daarop volgende verkiezingen verslagen door de radicale liberaal De Boer.

liberaal, Kappeynianen, Liberale Unie
in de periode 1877-1894: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 20 juli 1836

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 23 maart 1909

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Kappeyniaan, van 1879 tot 1884
  • anti-Takkiaan, 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Zaandam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 december 1877 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Wormerveer, van oktober 1869 tot december 1877 (beroepen in april 1869)
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Arkel, van 26 januari 1862 tot 1 oktober 1869 (beroepen in oktober 1861)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1892 tot april 1893

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1894 een amendement in met betrekking tot het kiesrecht. In dit amendement werd het begrip "woning", op grond waarvan moest blijken dat een kiezer in eenzelfde woning had gewoond (en dus niet bedelaar was geweest) nader omschreven. Na aanneming van het amendement trok Tak van Poortvliet zijn wetsvoorstel in.
  • Stemde in 1887 vóór een (verworpen) amendement-Heldt om de Staten-Generaal te laten beslissen over oorlogsverklaring

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Familie heette oorspronkelijk (tot 1802) Meijer
  • Zijn oudere broer Samuel was eveneens predikant
  • Zijn vader was predikant te Sint Maartensdijk (1828-1832), Voorburg (1832-1835) en Arnhem (1835-1872)

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1894 verslagen door K. de Boer (rad.)
  • Versloeg in 1891 W. Bax (sdap) na herstemming
  • Versloeg in 1888 Th. Heemskerk (arp)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Agricola" (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.