Dr. J. (Jan) Meulink

foto Dr. J. (Jan) Meulink

Domineeszoon die als vrijgemaakte gereformeerde in de ARP vele jaren een aparte plaats innam. Combineerde de advocatuur in Enschede met lidmaatschappen van de gemeenteraad, de Staten en tien jaar van de Tweede Kamer waar hij vaak uiterst behoudende standpunten innam. Stemde tegen de overdracht van Nieuw-Guinea, tegen steun aan de anti-apartheidsbeweging, tegen het sociaal minimum en tegen de Bijstandswet. Voerde zelfverzekerd het woord met een Tukkerse tongval. Eindigde zijn politieke loopbaan als gedeputeerde van Overijssel.

ARP
in de periode 1956-1966: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wolvega (gem. Weststellingwerf, Frl.), 1 februari 1917

overlijdensplaats en -datum
Enschede, 14 april 1999

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij) (rechtervleugel)
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 1 september 1966
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 6 juni 1962 tot 6 mei 1981
  • lid Gedeputeerde Staten (belast met waterstaat) van Overijssel, van 1 juli 1965 tot 6 mei 1981

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • redacteur "Opbouw"
  • voorzitter deputaten Hoge Overheid van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, omstreeks 1991

afgeleide functies, presidia etc.
lid Commissie van Voorbereiding voor de nota "de zaak-Van der Putten" (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van augustus 1962 tot maart 1963

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter EO (Evangelische Omroep)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitiewoordvoerder van de ARP-Tweede Kamerfractie. Hield zich verder met name bezig met economische zaken, middenstandsaangelegenheden en Koninkrijksaangelegenheden.
  • Was in 1958-1962 woordvoerder spijtoptantenbeleid (Indische Nederlanders die wilden terugkeren naar Nederland)

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In oktober 1961 één van de 12 parlementsleden, die een verklaring ondertekenden waarin 200 personen aandrongen op het nakomen door Nederland van de belofte inzake het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea
  • Was in december 1963 medeondertekenaar van een verzoekschrift aan de regering om overleg met de regering van 'het broedervolk' in Zuid-Afrika te gaan voeren om de vriendschapsbanden te verstevigen

verkiezingen
  • Stond in 1952 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de 16e (onverkiesbare) plaats van de ARP-kandidatenlijst

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.