Mr. J. Messchert van Vollenhoven

foto Mr. J. Messchert van Vollenhoven
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Conservatieve bestuurder en Kamerlid uit een Waals-hervormde familie van Amsterdamse bierbrouwers. Vervulde na advocaat te zijn geweest functies bij de rechterlijke macht en werd in 1851 wethouder van Amsterdam. Kort daarna gedeputeerde en in 1858 burgemeester van Amsterdam. Nam in 1864 echter ontslag vanwege de zwaarte van het ambt. Het district Utrecht koos hem in 1873 tot Tweede Kamerlid, nadat hij eerder negen jaar Eerste Kamerlid was geweest. Typische negentiende-eeuwse conservatieve regent met vele bestuursfuncties.

conservatief
in de periode 1864-1877: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, burgemeester van Amsterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 6 oktober 1812

overlijdensplaats en -datum
Bloemendaal, 8 juni 1881

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • antirevolutionair (conservatief)
  • lid kiesvereniging "Nederland en Oranje"
  • lid Kiezers-Vereeniging te Amsterdam

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • burgemeester van Amsterdam, van 15 april 1858 tot 1 mei 1866 (benoemd bij K.B. van 10 april 1858)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 26 mei 1858 tot 1 mei 1866
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 april 1864 tot 15 september 1873 (voor Noord-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1873 tot 16 september 1877 (voor het kiesdistrict Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/14)

  • voorzitter Raad van Commissarissen Hollandsche IJzeren-Spoorweg Maatschappij
  • lid Brandraad te Amsterdam

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1875 tot februari 1876
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1877 tot april 1877

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
  • Interpelleerde in 1874 de regering over het beleid betreffende Atjeh

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1866 ontslag als burgemeester van Amsterdam vanwege 'huiselijke omstandigheden'

uit de privésfeer
Zijn vader was bierbrouwer ("De Gekroonde Valk") te Amsterdam en lid van Provinciale Staten van Noord-Holland

verkiezingen
  • Was in 1866 bij de periodieke verkiezingen verliezend kandidaat het district Amsterdam
  • Versloeg in 1873 E. du Marchie van Voorthuyzen na herstemming
  • Was in 1877 geen kandidaat meer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.