C.G.A. (Gérard) Mertens

foto C.G.A. (Gérard) Mertens
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Invloedrijke voorman van de Katholieke Land- en Tuinbouworganisatie, eerst in Limburg en daarna landelijk. Was zelf fruitteler en had als vooropleiding alleen vier jaar Landbouwschool. Vanaf 1954 ruim eenentwintig jaar voorzitter van de Katholieke Boeren- en Tuindersbond (KNBTB). Werd ook wel de ongekroonde koning van de boeren genoemd. Lange tijd Eerste Kamerlid en als zodanig aanvankelijk tegenspeler van Mansholt en Vondeling. Door tientallen nevenfuncties sterk verbonden aan het katholieke 'middenveld'.

KVP, CDA
in de periode 1952-1978: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Conrad Gerardus Antonius (Gérard)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Blerick (gem. Maasbree), 15 maart 1918

overlijdensplaats en -datum
Hout-Blerick (gem. Venlo), 12 november 2018

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 juli 1952 tot 16 september 1969
  • voorzitter KNBTB (Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond), van januari 1954 tot 1 juni 1975
  • voorzitter Raad van Beheer Coöperatieve Centrale Rabobank, van 1 juni 1972 tot 1 juni 1983
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1969 tot 1 januari 1979

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/30)

  • voorzitter Stichting Ziekenhuizen Venlo-Venray, omstreeks 1983
  • voorzitter Stichting Verpleeghuizen regio Venlo-Tegelen-Helden, omstreeks 1986

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Landbouw en Visserij (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 8 september 1970
  • voorzitter vaste commissie voor Landbouw en Visserij (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 8 september 1970 tot 21 december 1978

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • erevoorzitter LLTB (Limburgse Land- en Tuinbouwbond), vanaf 25 mei 1972
  • erevoorzitter KNBTB (Koninklijke Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was landbouw-woordvoerder van de KVP (en na 1977 van het CDA) in de Eerste Kamer
  • Trad in juni 1972 in een vergadering op als waarnemend Kamervoorzitter

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Werd in 1952, 1955, 1956, 1963, 1969, 1971 en 1974 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.