Mr. M. (Maup) Mendels

foto Mr. M. (Maup) Mendels
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Journalist, advocaat en parlementariër. Was buitenland-redacteur van dagblad Het Volk. Stapte in 1909 met de Tribunisten uit de SDAP, maar keerde al naar enkele jaren terug. Werd in 1913 Tweede Kamerlid. Scherp en gevat debater. Keerde in 1918 niet terug in de Tweede Kamer, omdat zijn advocatenpraktijk te veel tijd kostte. Werd wel een vooraanstaand Eerste Kamerlid en was twee jaar fractievoorzitter in de Senaat. Zat in drie gemeenten in de raad. Stierf in 1944 als Joodse gevangene in Theresienstadt.

SDAP
in de periode 1913-1937: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Maurits (Maup)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 25 december 1868

overlijdensplaats en -datum
Terezin (Tsjechië), 3 juni 1944 (concentratiekamp Theresienstadt)

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1899 tot 28 februari 1909
  • SDP (Sociaal-Democratische Partij), van 1909 tot 1910
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), vanaf 1910

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/19)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 1 juli 1913 tot 1 juli 1919 (voor het kiesdistrict Amsterdam II)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Schoterland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1919 tot 8 juni 1937 (1919-1923 voor de provincie Groningen)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 3 juli 1923 tot 7 juli 1931
  • fractievoorzitter SDAP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 26 oktober 1935 tot 8 juni 1937

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • redacteur "De Nieuwe Tijd"
  • lid bestuur Nederlandsche Juristen-Vereeniging

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), vanaf 19 maart 1929

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1914 een initiatiefwetsvoorstel in over het voorkomen van ongewenste gedwongen ontruiming van woningen; dit voorstel werd verworpen door de Tweede Kamer
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met justitie, binnenlandse zaken, Indische aangelegenheden en landbouw

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad in 1909 uit de SDAP vanwege het door de partij ingestelde verbod voor het blad "De Tribune". Keerde in 1910 echter weer terug.
  • Was in 1913 tegenstander van regeringsdeelname door de SDAP

uit de privésfeer
  • Overleed in het concentratiekamp Theresienstadt aan cholera
  • Zijn vader was koster

verkiezingen
  • Werd in 1913 gekozen in de districten Amsterdam II en Schoterland en nam zitting voor Schoterland. Versloeg in 1913 in het kiesdistrict Schoterland J. Limburg (vdb) en in Amsterdam II J.R. Snoeck Henkemans (chu). In beide gevallen na herstemming.
  • Versloeg in 1917 H.J. Rijsewijk (sdp)
  • Werd in 1923, 1926 en 1932 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Groningen, Overijssel en Drenthe

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Ictus (pseudoniem in "De Nieuwe Tijd")

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.