Mr. R. Melvil baron van Lynden

foto Mr. R. Melvil baron van Lynden
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Telg uit een Utrechts adellijk geslacht en halfbroer van C.Th. van Lynden van Sandenburg. Sinds 1877 rechter in Utrecht en in 1901 secretaris-generaal van het pas opgerichte Hof van Arbitrage. Was tevens antirevolutionair Eerste Kamerlid, Statenlid en raadslid in Utrecht. Zijn ministerschap van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Kuyper was een mislukking, omdat hij volledig werd overvleugeld door Kuyper. Werd in 1904 min of meer onder curatele geplaatst van een diplomaat en trad begin 1905 af.

antirevolutionair, ARP
in de periode 1887-1905: lid Eerste Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Robert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 6 maart 1843

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 27 april 1910

begraafplaats en -datum
Neerlangbroek, 2 mei 1910 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid gemeenteraad van Utrecht, van 4 september 1883 tot 1 januari 1901
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 28 december 1887 tot 27 maart 1888 (voor de provincie Utrecht)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 1 augustus 1901 (voor de provincie Utrecht)
  • secretaris-generaal van het Internationaal Hof van Arbitrage, van 1 januari 1901 tot 1 augustus 1901
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 1 augustus 1901 tot 9 maart 1905

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Staatscommissie ter voorbereiding van de dienstplichtwet (Staatscommissie-Bergansius), van 10 juni 1888 tot mei 1890
  • voorzitter waterschap Driebergen, omstreeks 1899

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1893 tot mei 1894

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in 1900 tegen de ontwerp-Leerplichtwet
  • Stemde in 1900 tegen de (tweede) ontwerp-Ongevallenwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Tegen hem werd (mogelijk door Kuyper zelf) in 1904 een intrige opgezet, waarbij de diplomaat J.D.C. baron van Heeckeren van Kell betrokken werd, en die tot zijn val moest leiden. Van Heeckeren weigerde echter medewerking.
  • Kreeg in 1904 de diplomaat W.F.H. von Weckherlin als adviseur (of liever: 'toezichthouder') opgedrongen, nadat hij zichzelf onmogelijk had gemaakt vanwege een diplomatieke rel met Rusland rond de Japans-Russische oorlog. Hij sloot de territoriale wateren van Nederlands-Indië voor de Russische vloot, wat door de Russen als een schending van de neutraliteit werd gezien. De door hem verzonden nota aan de Russen moest op last van de ministerraad worden teruggenomen. Von Weckherlin was een zwager van minister De Marez Oyens en bevriend met Kuyper.
  • Van Lynden diende op 20 februari 1905 zijn ontslag in uit onvrede over de 'onder-curatele-stelling'. Hij werd op 9 maart opgevolgd door zijn zwager, de diplomaat Van Weede van Berencamp.

uit de privésfeer
Zijn echtgenote was grootmeesteres van koningin Wilhelmina

anekdotes en citaten
  • Zou in 1901 graag minister zijn geworden, omdat de betrekking van secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage hem en zijn echtgenote geen toegang bood tot de 'cercle' op de hofbals

verkiezingen
  • Was in 1886 en 1887 antirevolutionair Tweede Kamerkandidaat in het district Arnhem, maar werd verslagen door de liberalen W. Rooseboom en Ph.W. van der Sleyden
  • Werd in 1888 bij de Tweede Kamerverkiezingen in het district Arnhem verslagen door W. Rooseboom (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.