Ch.G. (Chris) Matser

foto Ch.G. (Chris) Matser
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Metselaarszoon uit de Arnhemse arbeiderswijk Klarendal, die na functies als beambte te hebben bekleed in de gemeentepolitiek terecht kwam. In 1935 wethouder sociale zaken en volksgezondheid. In het laatste oorlogsjaar de feitelijke gezagsdrager in de Veluwezoom en in 1945 aangesteld als (waarnemend) burgemeester van het zwaar getroffen Arnhem. Zag in 1947 af van een ministerschap en verliet al snel de Tweede Kamer. Als burgemeester van Arnhem actief bevorderaar van de wederopbouw van zijn stad. Naast zijn burgemeesterschap actief als Statenlid, vicevoorzitter van de KVP en senator.

KVP
in de periode 1946-1969: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Christianus Gerardus (Chris)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 1 juni 1904

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 5 februari 1973

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 20 oktober 1946
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 20 juni 1946 tot 3 juni 1970
  • burgemeester van Arnhem, van 28 juni 1946 tot 1 juli 1969
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 25 juni 1969

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Defensiecommissie, omstreeks 1965 tot 25 juni 1969
  • lid bestuur AVRO (Algemene Vereniging voor Radio-Omroep), van maart 1967 tot 5 februari 1973 (namens RTN)

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Defensie 1964 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), december 1963
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Defensie 1966 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), december 1965

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat van de KVP-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam ontslag als Eerste Kamerlid op medische gronden. Was in 1968 door een hartaanval getroffen.

verkiezingen
  • Werd in 1956 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg
  • Werd in 1963 en 1966 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Binnenlandse Zaken, 1947 (geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.