J.B.C.E.M. (Iwan) graaf de Marchant et d'Ansembourg

Uiterst behoudende Limburgse graaf uit een Zuid-Nederlands geslacht, die zes jaar Tweede Kamerlid voor het district Gulpen was. Kasteelheer en grootgrondbezitter, na eerder in Pruisische dienst officier te zijn geweest. Huwde met een Oostenrijkse gravin. In de Tweede Kamer een zwijgzaam lid. Nadien, als opvolger van zijn vader, nog korte tijd burgemeester van Gulpen.

Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1891-1897: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jean Baptiste Constantin Edgard Marie (Iwan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gulpen, 27 januari 1850

overlijdensplaats en -datum
Gulpen, 7 augustus 1915

begraafplaats en -datum
Amstenrade, 11 augustus 1915 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 4 juli 1877 tot 7 augustus 1915 (voor het kiesdistrict Gulpen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Gulpen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Gulpen)
  • burgemeester van Gulpen, van 1 september 1898 tot 1 juli 1899 (benoemd bij K.B. van 13 augustus)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid bestuur Maatschappij van Landbouw in Limburg, omstreeks 1890
  • lid commissie voor het stichten eener woning met huiskapel voor de pauselijke internuntius te 's-Gravenhage, 1889 (tevens president van het provinciaal comité in Limburg)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Heeft nimmer het woord gevoerd in de Tweede Kamer

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Ondertekende in 1894 niet een manifest van 23 katholieke Kamerleden, waarin zij zich uitspraken voor kiesrechtuitbreiding binnen de grenzen van de Grondwet. Hij was van mening dat het censuskiesrecht gehandhaafd moest blijven.

uit de privésfeer (3/4)
  • Was gehuwd met een Oostenrijkse gravin
  • Zijn vader was burgemeester van Gulpen, lid van Provinciale Staten van Limburg en kamerheer van koning Willem I
  • Zijn grootvader (van vaderszijde) was Belgisch senator

verkiezingen
  • Werd in 1891 en 1894 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.