J.H.J. (Jan) Maenen

foto J.H.J. (Jan) Maenen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Zuid-Limburgs KVP-Tweede Kamerlid dat vooral opkwam voor de belangen van de katholieke arbeiders in de mijnstreek. Was zelf al op jonge leeftijd werkzaam in de mijnen en werd daar actief in de vakbeweging. Klom op tot voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging (KAB) in Limburg. In 1955 Eerste Kamerlid en zeven jaar later Tweede Kamerlid. In 1963 lijsttrekker van de KVP in Limburg. Zeer actief met het geven van spreekbeurten en mede daardoor goede contacten met zijn directe achterban. Woordvoerder van de KVP bij het debat over de mijnsluitingen. Keerde in 1971 nog drie jaar terug in de Senaat.

KVP
in de periode 1955-1974: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Hubertus Josephus (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Meerssen, 31 maart 1903

overlijdensplaats en -datum
Heerlen, 15 juni 1979

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • waarnemend voorzitter KAB (Katholieke Arbeiders Beweging) in Limburg, van 1945 tot februari 1946
  • voorzitter KAB (Katholieke Arbeiders Beweging) in Limburg, van februari 1946 tot maart 1963
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1955 tot 13 maart 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 maart 1962 tot 10 mei 1971
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 17 september 1974

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/15)

  • lid Katholieke Ziekenhuisraad
  • lid bestuur "Het Groene Kruis" te Limburg

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel omzetting Staatsmijnen in een N.V. (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2 juli 1963 tot maart 1966
  • voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2 oktober 1963 tot 10 mei 1971

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Was in 1965 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van het wetsvoorstel tot invoering van de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO)
  • Was in 1966 samen met Van Son woordvoerder van zijn fractie bij het debat over de mijnsluitingen in Zuid-Limburg

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Werd in 1925 door zijn neef Jos aangesteld als bezoldigd beambte bij het Limburgse R.K. Werkliedenverbond

verkiezingen
  • Werd in 1955, 1956 en 1971 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.