Mr. Th.Ph. baron Mackay

foto Mr. Th.Ph. baron Mackay

Kamerlid en Rekenkamer-lid van antirevolutionairen huize. Broer van Aeneas Mackay, de eerste antirevolutionaire minister-president. Was vijftien jaar Tweede Kamerlid na op 27-jarige leeftijd burgemeester van de Utrechtse plattelandsgemeenten Amerongen en Leersum te zijn geworden. Behoorde tot de conservatieve vleugel van de AR en sloot zich aan bij de fractie-Lohman. Specialist op het gebied van Surinaamse aangelegenheden. Werd in 1897 lid van de Rekenkamer, en in in 1911 voorzitter van dat college.

antirevolutionair, Vrij-AR
in de periode 1882-1920: lid Tweede Kamer, lid Algemene Rekenkamer, president Algemene Rekenkamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Theodoor Philip

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 24 april 1840

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 29 november 1922

3.

Partij/stroming

stroming(en)
anti-Takkiaan, 1894

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), van 1879 tot 1896
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), vanaf 1896

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 juni 1882 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Hilversum)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Hilversum)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Hilversum)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Hilversum)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Hilversum)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 1 januari 1897 (voor het kiesdistrict Hilversum)
  • lid Algemene Rekenkamer, van 2 januari 1897 tot 19 juni 1911 (K.B. van 10 december 1896, nr. 53)
  • president Algemene Rekenkamer, van 19 juni 1911 tot 1 juli 1920 (benoemd bij K.B. van 14 juni 1911 en ontslag bij K.B. van 14 april 1920)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid bestuur Vereeniging "Het Militair Tehuis"
  • president Maatschappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de inlandsche bevolking in de kolonie Suriname, omstreeks 1901

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1891 tot april 1891

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer regelmatig bij de behandeling van de begroting voor Suriname; voorts over militaire zaken, financiën en waterstaat
  • Behoorde in 1891 tot de minderheid van de antirevolutionairen die tegen een motie-Rutgers van Rozenburg stemde waarin werd ingestemd met het beginsel van de persoonlijke dienstplicht

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Een tweede zoon was burgemeester van Voorburg en van Meppel
  • Schoonvader van P.H.W.G. van der Helm, burgemeester van Pijnacker
  • Zijn vader was kantonrechter te Nijmegen, burgemeester van Wisch en gedeputeerde van Gelderland

verkiezingen (3/8)
  • Versloeg in 1888 W.H. de Beaufort (lib.)
  • Versloeg in 1891 dr. W. Koster (lib.)
  • Versloeg in 1894 H.J.A.M. Schaepman (rk) na herstemming

predicaten/adellijke titels
  • baron, 17 maart 1858

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.