Mr. W. baron van Lynden

foto Mr. W. baron van Lynden
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Nijmeegse burgemeesterszoon uit een Gelders adellijk geslacht, die in de Tweede Kamer één van de eerste medestanders van Groen van Prinsterer was. Na advocaat en rechter te zijn geweest, werd hij lid van de Dubbele Kamer die over de Grondwetsherziening van 1848 besliste. Vanaf 1850 afgevaardigde voor het district Arnhem, die regelmatig het woord voerde over uiteenlopende onderwerpen. Schoonvader van Aeneas Mackay.

antirevolutionair
in de periode 1848-1866: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Jhr. W. van Lynden, van 30 november 1806 tot 19 mei 1839

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 30 november 1806

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 1 juni 1866

3.

Partij/stroming

stroming(en)
antirevolutionair

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 3 juli 1838 tot 9 september 1850 (voor de Ridderschap)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Nijmegen, van 1 januari 1840 tot 1 juni 1866 (benoemd bij K.B. van 26 november 1839)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 7 oktober 1848 (voor Gelderland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Arnhem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 1 juni 1866 (voor het kiesdistrict Arnhem)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid hoofdcommissie Vereeniging "Talitha Kumi", protestantse vereniging voor verwaarloosde en verlaten meisjes
  • kamerheer in buitengewone dienst van koning Willem III, van 8 februari 1861 tot 1 juni 1866

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1862 tot september 1862
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1865 tot mei 1865

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Sprak als Tweede Kamerlid over uiteenlopende onderwerpen (justitie, binnenlands bestuur, waterstaat, defensie)
  • Behoorde in 1861 tot de 17 leden die tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was burgemeester van Nijmegen en lid van Provinciale Staten van Gelderland
  • Oprichter Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, 12 januari 1864

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1856 P.C. baron Nahuys (lib.)
  • Versloeg in 1860 jhr. J.G.H. Tets van Goudriaan (lib.)
  • Versloeg in 1864 J.F. Pringle (lib.)

predicaten/adellijke titels
  • baron, 19 mei 1839

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.