Jhr. W.H. Lycklama à Nijeholt

foto Jhr. W.H. Lycklama à Nijeholt
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Voormalige officier en Friese landedelman, die zowel voor als na 1848 als conservatief in de Tweede Kamer zat. In de Kamer meer actief als rapporteur dan als deelnemer aan debatten. Was 37 jaar burgemeester (aanvankelijk heette dat in Friesland grietman) in Utingeradeel. Woonde op de Andringastate in Oldeboorn.

regeringsgezinden ten tijde van Willem II, conservatief
in de periode 1845-1866: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Wilco Holdinga

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 12 februari 1801

overlijdensplaats en -datum
Oldeboorn (gem. Utingeradeel, Frl.), 5 september 1872

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem II)
  • conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 november 1845 tot 12 februari 1849 (voor Friesland)
  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 1 juni 1849 tot 24 september 1850 (voor de Ridderschap)
  • burgemeester van Utingeradeel, van 1 augustus 1851 tot 12 juni 1867
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1858 tot 18 september 1866 (voor het kiesdistrict Sneek)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap van Friesland, van 1824 tot 5 september 1872
  • lid bestuur der contributie van de zeedijken te Hemelumer Oldepherd (gedurende vele jaren)

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Sprak zelden in de Tweede Kamer; onder andere bij de behandeling van het wetsvoorstel spoorwegaanleg voor rekening van de staat en bij een wetsvoorstel over onteigening voor de spoorweg Heerenveen-Leeuwarden
  • Behoorde in 1861 tot de meerderheid die vóór een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Versloeg in 1845 bij een tussentijdse verkiezing B. Albarda. Kreeg in de derde stemming in de Staten van Friesland 30 stemmen, tegen 21 voor Albarda.
  • Versloeg in 1858 en 1862 de liberaal A.F. Jongstra (in 1862 na herstemming)
  • Was in 1866 geen kandidaat meer

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.