Mr. Ch. Lucasse

foto Mr. Ch. Lucasse
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Uit Zuid-Beveland afkomstige advocaat, later kantonrechter, die voor de ARP in de Tweede en Eerste Kamer zat. Boerenzoon, die in de Kamer vooral de belangen van Zeeland behartigde. Was in die provincie ook acht jaar lid van Gedeputeerde Staten. Koos in 1894 in de kiesrechtkwestie de zijde van Abraham Kuyper.

ARP, antirevolutionair
in de periode 1888-1922: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Christiaan

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Achternaam oorspronkelijk "Lukkasse" (gewijzigd bij besluit Arrondissementsrechtbank te Middelburg van 20 maart 1885)

geboorteplaats en -datum
's-Heer Arendskerke (Zld.), 9 februari 1852

overlijdensplaats en -datum
Goes, 10 maart 1926

begraafplaats en -datum
Nieuwdorp, gem. 's-Heer Arendskerke, 13 maart 1926

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 12 januari 1903 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Gedeputeerde Staten van Zeeland, van 3 juli 1895 tot 1 januari 1903
  • kantonrechter te Goes, van 1 januari 1903 tot 1 mei 1925
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 februari 1903 tot 21 september 1909 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 24 november 1910 tot 16 september 1913 (voor Zeeland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 april 1915 tot 24 juli 1922 (voor Zeeland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • plaatsvervangend lid Raad van Beroep voor personele en vermogensbelasting, omstreeks 1910
  • voorzitter College van Regenten Gevangenis te Goes, vanaf 1 juli 1911 (nog in 1922)

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1903 tot november 1913
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1915 tot april 1916

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1896 tegen het kiesrechtvoorstel van Van Houten
  • Stemde in 1909 tegen een motie-Aalberse waarin om een 10-urige werkdag werd gevraagd

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1903 was een tussentijdse verkiezing nodig vanwege zijn benoeming tot kantonrechter

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem, L.J. Lucasse, was burgemeester van Reeuwijk (1918-1948)
  • Zijn vader was landbouwer en lid van de gemeenteraad van 's-Heer-Arendskerke

verkiezingen (3/7)
  • Versloeg in 1901 A. Smit (ul)
  • Versloeg in 1903 bij de tussentijdse verkiezingen, volgend op zijn benoeming tot kantonrechter J.A. Bergmeijer (sdap)
  • Versloeg in 1905 H. Snijders (vdb)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.