Ir. H.J. (Hendrik Jan) Louwes

foto Ir. H.J. (Hendrik Jan) Louwes
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Groningse akkerbouwer, die landbouw- en Europa-specialist van de VVD-Eerste Kamerfractie was. Zijn vader was eveneens boer en Kamerlid. Voorzitter van de vaste commissie voor Europese samenwerking in de Eerste Kamer en in 1979 na de eerste rechtstreekse verkiezingen lid van het Europees Parlement. Bleef dat tien jaar.

VVD
in de periode 1963-1989: lid Eerste Kamer, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Hendrik Jan (Hendrik Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Ulrum, 3 februari 1921

overlijdensplaats en -datum
Vierhuizen (gem. Ulrum), 2 juni 1999

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • inspecteur en plaatsvervangend hoofd sociaal-economische afdeling, directie Wieringermeer (Noord-oostpolderwerken) te Zwolle, van 1949 tot 1955
  • akkerbouwer te Ulrum, boerderij "Nieuw Midhuizen", vanaf 1955
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 1 september 1979
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 24 juli 1989

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter Coöperatieve Suikerfabriek
  • vicevoorzitter bestuur "Suiker Unie" c.v., vanaf 1963 (nog in 1979)

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter vaste commissie voor de Europese Samenwerkingsorganisaties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 mei 1971 tot 1 september 1979
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Ontwikkelingssamenwerking (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 5 oktober 1977 tot 1 september 1979

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder landbouw, Europese zaken en ontwikkelingssamenwerking van de VVD-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met sociale zaken, volksgezondheid en Koninkrijksaangelegenheden.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1977 was dankzij voorkeurstemmen aanvankelijk T.R.A Veen gekozen. Na sterke druk vanuit de VVD-leiding trok Veen zich terug, waarbij werd afgesproken dat hij Louwes na twee jaar zou opvolgen.

verkiezingen
  • Was in 1960 kandidaat in en werd in 1963, 1966, 1971 en 1977 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.