H.D. Louwes

foto H.D. Louwes
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Nuchtere liberale landbouwer uit Groningen uit een familie met veel public spirit. Als opvolger van zijn vader eigenaar van een groot akkerbouwbedrijf nabij Ulrum. Vervulde tal van bestuurlijke functies op agrarisch gebied. Voorzitter van respectievelijk de Groninger Maatschappij voor Landbouw, het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité en het Landbouwschap. Tweede Kamerlid voor de Vrijheidsbond en na de oorlog gezaghebbend woordvoerder landbouw voor de VVD in Eerste Kamer. Trad ook soms op als voorganger in de vrijzinnig-protestantse gemeente

VVD, Vrijheidsbond
in de periode 1933-1960: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Derk

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Vierhuizen (gem. Ulrum, Gr.), 15 augustus 1893

overlijdensplaats en -datum
Zuidhorn (Gr.), 8 oktober 1960

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", tot 14 maart 1946 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • plaatsvervangend voorzitter Openbaar lichaam "De Wieringermeer", van 1 januari 1937 tot 1949
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 maart 1950 tot 8 oktober 1960
  • voorzitter Landbouwschap, van 16 mei 1954 tot 8 oktober 1960

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/13)

  • voorzitter Stichting oprichting publiekrechtelijke organisatie in de landbouw, van 1950 tot 1954
  • lid Zuiderzeeraad, van september 1952 tot 8 oktober 1960

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij 1955 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), januari 1955
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1957 tot 16 april 1958

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder landbouw en sociale zaken. Sprak ook steeds bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds.
  • Hij kende aan het huishoudonderwijs een bijzondere plaats toe als welvaartsbevorderende factor. Persoonlijk bepleitte hij - maar tevergeefs - het huishoudonderwijs niet alleen verplicht te stellen voor fabrieksmeisjes, maar ook voor meisjesstudenten.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was vanaf 29 maart 1960 afwezig vanwege ziekte

uit de privésfeer
  • Zijn vader was lid van de gemeenteraad van Ulrum
  • Zijn echtgenote was landbouwhuishoudlerares
  • Zijn broer, S.L. Louwes, was directeur-generaal van de voedselvoorziening. Hij weigerde in 1934 een benoeming tot Eerste Kamerlid in de vacature-Westerdijk.

anekdotes en citaten
  • Landbouw-minister Deckers noemde hem 'de man van drie catheders' (kerk, Kamer en landbouw)

verkiezingen
  • Was in 1937 kandidaat (o.a. nummer 3 op de lijst in Noord-Brabant en nummer 5 op de lijst in Oost- en Noord-Nederland) voor de Vrijheidsbond, maar werd niet herkozen
  • Was in 1948 Eerste Kamerkandidaat in en werd in 1951, 1952, 1956 en 1960 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.