Mr. J.S. Lotsy

foto Mr. J.S. Lotsy
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Tot de gematigd liberalen behorende advocaat, die in 1848 als lid van de Dubbele Kamer steun gaf aan de Grondwetsherziening. Nadien Tweede Kamerlid voor het district Dordrecht en burgemeester van de gelijknamige gemeente. Stapte in 1852 over naar de Eerste Kamer. Werd in het conservatieve kabinet-Van der Brugghen burgerminister van Marine in een reeks van marine-officieren. Na zitting te hebben gehad in nog twee kabinetten werd hij minister van staat.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1848-1861: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Servaas

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Achternaam oorspronkelijk 'Lotsij'

geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 31 mei 1808

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 april 1863

begraafplaats en -datum
begraven op begraafplaats 'Eik en Duinen'

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/13)

  • minister van Financiën ad interim, van 23 februari 1861 tot 14 maart 1861 (na het aftreden van minister Van Hall)
  • minister van Koloniën ad interim, van 1 januari 1861 tot 9 januari 1861 (na het aftreden van minister Rochussen)
  • minister van Marine, van 1 augustus 1856 tot 14 maart 1861
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 augustus 1853 tot 15 september 1856 (voor Zuid-Holland)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 5 juli 1853 tot 23 augustus 1853 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid gemeenteraad van Dordrecht, van 1852 tot 1 augustus 1856
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 13 mei 1852 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 6 oktober 1848 (voor Zuid-Holland)

ambtstitel
  • minister van staat, van 13 maart 1861 tot 4 april 1863

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Staatscommissie onderzoek koloniale remises, 1854
  • lid Staatscommissie onderzoek koloniale remises, 1853

afgeleide functies, presidia etc.
tijdelijk voorzitter van de ministerraad, tot 1 april 1859

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1855 tot de zeven leden die vóór (verworpen) wetsvoorstellen over officierspensioenen stemden. Een meerderheid keerde zich tegen het verlenen van volledig pensioen aan buitenlandse officieren die niet in Nederlands woonden.
  • Sprak als Eerste Kamerlid onder meer bij ontwerpen op defensiegebied en op het terrein van het binnenlands bestuur (o.a. armwezen)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1859 de Loodswet tot stand. Deze verklaarde het verplichte loodsen van zeeschepen in zeemonden en havens, alsmede het heffen van loodsgelden tot een rijkstaak. De loodstaken moeten worden uitgeoefend door gediplomeerde loodsen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn vader was gemeentesecretaris van Dordrecht
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van G.A. IJssel de Schepper, Tweede Kamerlid
  • Overgrootvader van de bekende (en niet geheel onomstreden) sportbestuurder Karel Lotsy

verkiezingen
  • Versloeg in 1848 in het district Dordrecht J.R. Thorbecke na herstemming
  • Werd in 1850 in de eerste stemmingsronde met ruim verschil (84 procent van de stemmen) gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.