L.G.A. graaf van Limburg Stirum

foto L.G.A. graaf van Limburg Stirumvergrootglas

Negentiende-eeuwse officier en bestuurder met een lange staat van dienst. Na een officiersloopbaan werd hij grietman van Kollumerland en in 1840 lid van de Dubbele Kamer. In 1848 benoemde Willem II hem tot Eerste Kamerlid als voorstander van herziening van de Grondwet. Als één van de weinigen keerde hij na 1849 terug in de Senaat. Nadat Van der Oudermeulen daarvoor had bedankt, werd hij tot Eerste Kamervoorzitter benoemd. Vervolgens werd hij Commissaris des Konings in Groningen en in Gelderland. Na zijn aftreden als Commissaris keerde hij terug in de Senaat. Als telg van een voornaam adellijk geslacht vervulde hij diverse hoffuncties.

liberaal , moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1840-1884: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

Voornamen

Louis Gaspard Adrien

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 10 januari 1802

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 30 augustus 1884

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

Hoofdfuncties/beroepen (5/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 april 1880 tot 30 augustus 1884 (voor Gelderland)
  • opperjagermeester des Konings, van 19 februari 1872 tot 30 augustus 1884
  • opperschenker des Konings, van 22 januari 1855 tot 19 februari 1872
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1848 tot 20 augustus 1850 (in 1849-1850 voor Friesland)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Friesland)

ambtstitel
  • minister van staat, van 30 december 1877 tot 30 augustus 1884

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, van 1 januari 1851 tot 14 mei 1853
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 8 februari 1849 tot 1 juli 1862

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juni 1883 tot september 1884
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1881 tot januari 1883

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1840 tot de 15 leden die vóór een amendement op het Adres van Antwoord stemde om te verklaren dat de Grondwet plechtanker van Neêrlands vrijheid en volksgeluk 'moet zijn' in plaats van dat het dat 'is'
  • Stemde in 1848 vóór de Grondwetsherziening

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn schoonvader was grietman van Kollumerland
  • Zijn vader was officier, gedeputeerde van het departement Boven-IJssel (1811-1814), onder-prefect te Arnhem en lid van Provinciale Staten van Groningen
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van Sj. van Welderen baron Rengers, Tweede en Eerste Kamerlid

anekdotes en citaten
  • Op 8 december 1881 werd een wetsvoorstel inzake overdracht van de spoorweg van Batavia naar Buitenzorg met één stem verschil verworpen, omdat hij net te laat was om vóór te stemmen. De voorzitter zei: "Uw naam was reeds afgelezen". Pas in 1913 zou de overdracht alsnog worden geregeld.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.