H.M. (Harry) van Lieshout

foto H.M. (Harry) van Lieshout
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Eerste Kamerlid voor de KVP en zes jaar voorzitter van de senaatsfractie. Werd al op zijn elfde fabrieksarbeider in een schoenenfabriek en later verpleger in een psychiatrische inrichting. Ontwikkelde zich door zelfstudie en cursussen. Was bestuuurder in de katholieke vakbeweging (ambtenarenbond) en wethouder van Eindhoven. In de Eerste Kamer woordvoerder sociale zaken en binnenlandse zaken. Werd in het najaar van 1963 fractievoorzitter, nadat De Quay zich daarvoor onverwacht terugtrok.

KVP
in de periode 1946-1971: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Hendricus Martinus (Harry)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Woensel (thans gemeente Eindhoven), 9 november 1902

overlijdensplaats en -datum
Veldhoven, 14 mei 1977

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • wethouder (van onder andere sociale zaken, volksgezondheid en financiën) van Eindhoven, van 7 september 1946 tot 6 september 1966
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 augustus 1946 tot 10 mei 1971
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 6 juni 1962 tot 3 juni 1970
  • fractievoorzitter KVP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 oktober 1963 tot 7 oktober 1969

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • voorzitter Brabantse Commissie "Ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand"
  • lid diverse commissies op sociaal gebied

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 juni 1963 tot 28 december 1966

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met sociale zaken, volksgezondheid, binnenlandse zaken en koninklijk huis

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1963 fractievoorzitter, nadat De Quay zich - na terugkeer van een wereldreis - daarvoor onverwacht niet beschikbaar stelde

uit de privésfeer
  • Bracht zijn jeugd door in Veldhoven
  • Toen hij 12 jaar was overleed zijn vader en vijf jaar later zijn moeder. Ging als enige van de kinderen niet bij familie wonen, maar bleef alleen in Veldhoven wonen.

verkiezingen
  • Werd in 1946, 1948, 1952, 1955, 1956 en 1963 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, mei 1949 (vacature-Fiévez)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.