Mr. Th.J.A.M. (Theo) van Lier

foto Mr. Th.J.A.M. (Theo) van Lier
bron: Fotobureau Stokvis

Katholieke PvdA-politicus, doorbraak-socialist. Geboren in Heerlen, maar als zoon van een ambtenaar van Sociale Zaken opgegroeid in Den Haag. Werkte bij Gewestelijke Arbeidsbureaus en was daarvan in onder meer Dordrecht en Nijmegen directeur. In de oorlog een moedig verzetsstrijder, die onder andere betrokken was bij spionage-activiteiten. Belandde daardoor in gevangenschap. Was als Tweede Kamerlid een gerespecteerd specialist op het gebied van de sociale zekerheid en lange tijd fractiesecretaris. Werd in 1973 op het laatste moment geen minister (van Defensie) en stapte toen over naar de Raad van State. Onderscheiden met de Militaire Willemsorde.

PvdA
in de periode 1952-1986: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Theo Johan Antoine Marie (Theo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Heerlen, 11 mei 1916

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 juni 1992

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • territoriaal officier der sociale dienst te West-Java en Noord-Sumatra, van 1949 tot 1950
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 juli 1952 tot 1 september 1973
  • lid Raad van State, van 1 september 1973 tot 1 juni 1986 (benoemd bij K.B. van 6 augustus 1973)

gevangenschap/internering
gevangenschap in Duitsland, van 1944 tot 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/13)

  • voorzitter Raad van Toezicht op het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, van 1986 tot 1988
  • lid Stichting Herdenkingsmonument 1940-1945 te 's-Gravenhage, 1987

afgeleide functies, presidia etc. (2/9)
  • lid afdeling Volksgezondheid en Milieuhygiëne (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Leidde in augustus 1971 een parlementaire delegatie naar Suriname. Bij Surinaamse politici werd er sterker dan voorheen op aangedrongen dat Suriname zich zou gaan richten op zelfstandigheid.
  • Diende in 1972 samen met zijn fractiegenoot Dick Dolman een initiatiefwetsvoorstel in over de heffing van belasting van degenen die alleen van een uitkering ingevolge de AWW leven. Dit wetsvoorstel werd door de Tweede Kamer verworpen. (12.099)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was afkomstig uit de Christofoor-groep
  • Was in april 1971 in het alternatieve kabinet-Den Uyl/Van Mierlo/Aarden minister van Sociale Zaken
  • Was in 1973 kandidaat-minister van Defensie, maar Burger gaf de voorkeur aan Vredeling

uit de privésfeer
  • Kreeg eind 1943 de leiding van de spionage- en inlichtingengroep "Albrecht", die contacten onderhield met Londen
  • Werd in april 1944 na een mislukte poging om vanuit Zeeland naar Engeland over te steken door de Duitsers gevangen genomen en tot levenslang veroordeeld
  • Zijn broer Fred was wethouder van 's-Gravenhage (1974-1982) en burgemeester van Vlaardingen (1982-1992)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.