C.J. (Kees) van Lienden

foto C.J. (Kees) van Lienden
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Gezaghebbend woordvoerder volksgezondheid van de PvdA. Zoon van een Tielse klompenmaker, die, begonnen als jampottenspoeler, carrière maakte in de vakbeweging. In de crisistijd bestuurder van het NVV in Brabant en Limburg en daarnaast actief in de SDAP in Eindhoven. Beginselvaste man met een zeer helder verstand. Werd in de bezettingstijd secretaris van een groot ziekenfonds. Na de oorlog korte tijd de eerste socialistische wethouder van Eindhoven. Oprichter en voorzitter van de Centrale Bond van Onderling beheerde ziekenfondsen. In 1962 de eerste niet-katholieke gedeputeerde van Brabant.

SDAP, PvdA
in de periode 1937-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Cornelis Jan (Kees)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 20 augustus 1897

overlijdensplaats en -datum
Eindhoven, 19 januari 1971

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 1 oktober 1962
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 7 september 1946 tot 4 september 1962
  • lid Gedeputeerde Staten (belast met volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) van Noord-Brabant, van 6 juni 1962 tot 3 juni 1970

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Centrale Raad voor de Volksgezondheid
  • voorzitter Stichting Gemeenschappelijk Woningbeheer Eindhoven en omgeving te Eindhoven

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter bijzondere commissie voor de ontwerp-Wet op de paramedische beroepen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1959 tot 1 oktober 1962
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor de ontwerp-Wet schadeverzekeringsbedrijf (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 november 1961 tot 1 oktober 1962

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Nederlandse Unie van Ziekenfondsen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder volksgezondheid van de SDAP- en PvdA-Tweede Kamerfracties. Hield zich ook bezig met sociale zekerheid, arbeidsomstandigheden en mijnbouw-aangelegenheden.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • In de bezettingstijd is hij tweemaal gearresteerd geweest
  • Bezocht eind 1944 vanuit het bevrijde Zuiden Wilhelmina in Londen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.