F. Lieftinck

foto F. Lieftinck
bron: Onze Afgevaardigden

Rondborstig Tweede Kamerlid uit Friesland; later afgevaardigde voor het district Zutphen. Van huis uit dominee, maar qua uiterlijk meer een stoere zeekapitein. Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met zaken als onderwijs en visserij. Stemde als enige liberaal in 1917 tegen de wijziging van het grondwettelijk onderwijsartikel. Antimilitarist en tegenstander van vermenging van geloof en politiek. Stond bekend om zijn grote rijkdom, zijn humor en zijn snedige interrupties. Tot op hoge leeftijd Kamerlid.

liberaal, Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, vrijzinnig-democratische kamerclub
in de periode 1879-1917: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Franciscus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Odoorn (Dr.), 8 juni 1835

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 7 juli 1917

begraafplaats en -datum
Driehuis-Westerveld, 11 juli 1917 (crematie)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal: vooruitstrevend
  • Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot september 1897
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, van 22 september 1897 tot maart 1901
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Boijl (Frl.), van september 1860 tot oktober 1863
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Kimswerd (Frl.), van oktober 1863 tot februari 1879
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 februari 1879 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Franeker)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 27 juni 1917 (1894-1905 voor het kiesdistrict Franeker, 1905-1917 voor het kiesdistrict Zutphen)

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid hoofdbestuur Algemeene Nederlandsche Bond "Vrede door Recht", omstreeks 1907
  • president-commissaris Maatschappij "Van Nassau-La Lecq"

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1907 tot april 1908
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1915 tot september 1915

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Gymnastiekvereniging "Sparta" te Haarlem

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • De voornaamste onderwerpen waarover hij in de Tweede Kamer sprak waren onderwijs, landbouw, waterstaat, visserij en defensie-aangelegenheden

opvallend stemgedrag (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Anti-militarist
  • Oudste lid Tweede Kamer in jaren 1908 tot 1917. Leidde in die hoedanigheid steeds de eerste vergadering van de Tweede Kamer na opening van een nieuwe zittingsperiode.

uit de privésfeer
  • Bekend om zijn grote rijkdom. Voerde een rijke staat en reed in Friesland een rijtuig met prachtige schimmels.
  • Zijn zwager, J.G. Borgesius was gedurende 41 jaar (1874-1915) burgemeester van Odoorn
  • Zijn vader was predikant

anekdotes en citaten
  • Werd als Kamerlid buiten de Kamer vrijwel altijd in het gezelschap van zijn collega en vriend Cremer gezien
  • Hij stond erom bekend dat hij collega-Kamerleden die in zijn ogen te lang aan het woord waren op allerlei manieren tot beïndiging maande. Dat kan zijn door de spreker in verlegenheid te brengen, door hard kuchen, door onverwachte interrupties of door tegen zijn inktkoker te tikken.
  • Hij stond bekend als "de bek op poten"

verkiezingen (3/17)
  • Versloeg in 1909 A. baron van Heeckeren van Kell (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1913 J.R. Snoeck Henkemans (chu) na herstemming
  • Versloeg in 1917 M.C. van Wijhe (sdp)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.