Dr. B. (Bram) van der Lek

foto Dr. B. (Bram) van der Lek
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Bioloog die als PSP-Tweede Kamerlid als één van de eersten aandacht vroeg voor het probleem van de milieuverontreiniging. Was enige jaren leraar op de kinderwerkplaats van Kees Boeke en kwam in 1967 in de Tweede Kamer. Verving in 1972 vanwege zijn jeugdiger uitstraling Wiebenga als partijleider en lijsttrekker. Vanwege gezondheidsproblemen nam Fred van der Spek in 1977 zijn plaats over in de toen uit één persoon bestaande fractie. Vervulde nadien nog vele politieke functies, zoals Eerste Kamerlid, partijvoorzitter en lid van het Europees Parlement. Droeg als één van de eersten in de Kamer nooit een stropdas.

PSP
in de periode 1967-1989: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Bram (Bram)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 20 mei 1931

overlijdensplaats en -datum
Dieren (gem. Rheden), 29 november 2013

3.

Partij/stroming

partij(en)
PSP (Pacifistisch-Socialistische Partij), vanaf 1958

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 10 mei 1971
  • directeur Wetenschappelijk Bureau PSP, van 1971 tot december 1972
  • fractievoorzitter PSP Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 1972 tot 16 januari 1978
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1972 tot 16 januari 1978
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 1983 tot 24 juli 1984
  • fractievoorzitter PSP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 1983 tot 23 juli 1984
  • lid Europees Parlement, van 24 juli 1984 tot 24 juli 1989
  • voorzitter Vereniging Milieudefensie, van april 1993 tot april 1995

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter bestuur Academie voor Expressie door Woord en Gebaar, vanaf 1978 (nog in 1984)
  • lid bestuur Vereniging Milieudefensie, van 1989 tot 1993

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Diende in 1977 een initiatiefwetsvoorstel in tot wijziging van de begroting van het Huis de Koningin voor 1976. Het voorstel verviel door aanneming van een ander wetsvoorstel. (14.825)
  • Interpelleerde op 6 oktober 1977 de ministers Van Agt en De Gaay Fortman over zoekacties in Assen en Bovensmilde i.v.m. gijzelingsacties door Zuid-Molukkers

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1976 in Elseviers Magazine, De Stem en de Limburger genoemd als agent van de Russische geheime politie. Spande hierover een rechtzaak aan. Journalisten weigerden bronnen te noemen voor de rechter, werden veroordeeld tot het betalen van een dwangsom en gingen in hoger beroep. De zaak werd daarna zeer getraineerd en maart 1980 maakte Van der Lek bekend het erbij te zullen laten zitten omdat het hem teveel tijd en geld ging kosten.

uit de privésfeer
Zijn echtgenote was arts

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.