J. (Johan) Langman

foto J. (Johan) Langman
bron: Beeldbank Groningen

Orthodox-hervormde predikant die één volledige periode en later tussentijds nog een jaar Tweede Kamerlid voor de CHU was. Was als dominee vooral actief in het Noorden des Lands. Had oog voor sociale noden en zette zich in voor bestrijding van drankmisbruik. Later wethouder in Voorburg en predikant in Wassenaar. In de Kamer sprak hij over uiteenlopende onderwerpen, meestal van ondergeschikt belang. Schuwde het gebruik van bijbelse citaten en theologische argumenten niet, zoals bij een debat over herinvoering van de doodstraf.

CHU
in de periode 1925-1933: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Johannes (Johan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Steenwijk, 13 februari 1871

overlijdensplaats en -datum
De Lier (Z.H.), 11 juli 1958

begraafplaats en -datum
Dalfsen, 15 juli 1958

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 17 september 1929
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 juni 1932 tot 9 mei 1933
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te De Lier, van 7 mei 1933 tot 1 januari 1944
  • godsdienstleraar Christelijk Lyceum te Delft, van 1933 tot 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid bestuur Nederlandsch Bijbelgenootschap
  • lid bestuur Nationale Christen-Geheelonthouders Vereeniging

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer met verschillende onderwerpen bezig (onder meer onderwijs, financiën en defensie)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Sympathiseerde toen hij predikant in Harlingen was met de Friese CH
  • Ondertekende in december 1945 met 48 partijgenoten een verklaring tegen samenwerking tussen ARP en CHU

uit de privésfeer
  • Zijn vader was touwslager
  • Zijn zoon Herman Jan was burgemeester van achtereenvolgens IJlst, Zelhem en Nunspeet

verkiezingen
  • Was in 1933 geen kandidaat meer

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.