J.Ch.L. (Jan) van der Lande

foto J.Ch.L. (Jan) van der Lande
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholieke grootondernemer uit Deventer die twee perioden in de Eerste Kamer zat. Directeur van een olie- en meelfabriek, die later uitgroeide tot een internationale handels- en chemieonderneming. Actief in het maatschappelijk leven van zijn woonplaats, waar hij in een groot huis aan de Brink woonde. Gelieerd aan de families Jurgens en De Quay. In de Eerste Kamer vooral woordvoerder op economisch gebied.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1913-1932: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Christiaan Lebuïnus (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Deventer, 17 mei 1866

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 20 februari 1943

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • directeur olie- en tarwemeelfabriek "Noury & Van der Lande", vanaf 1888 (aanvankelijk als waarnemer van zijn zieke vader)
  • voorzitter Raad van Commissarissen N.V. "Industrieële Maatschappij v/h Noury & Van der Lande" te Deventer, van 1911 tot 1943
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 november 1913 tot 19 september 1916 (voor Overijssel)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 juli 1920 tot 20 september 1932 (1920-1923 voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Raad van Commissarissen, Zeepfabrieken N.V. firma "Dobbelmann" te Nijmegen
  • lid Raad van Commissarissen, "Van Dooren en Dams Textielfabrieken" te Tilburg

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 juni 1932 tot 21 september 1932
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 11 juli 1928 tot 18 september 1928

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over economische onderwerpen

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1932 afwezig bij de stemming over de (verworpen) ontwerp-Pachtwetten en werd daarom later dat jaar lager (onverkiesbaar) op de kandidatenlijst voor de Eerste Kamerverkiezingen gezet

uit de privésfeer
Zijn vader was directeur van de N.V. "Noury en Van der Lande"

verkiezingen
  • Werd in 1923 en 1926 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Waterstaat, augustus 1929

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.