Dr. J.H. (Jan) Lamberts

foto Dr. J.H. (Jan) Lamberts
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Dokter Lamberts. Huisarts in Rotterdam-Zuid, die als Tweede Kamerlid voor de PvdA een autoriteit op volksgezondheidsgebied was. Kwam in zijn donkerblauwe pak nogal streng over, maar was zeer begaan met zijn patiënten. Als lid van de Rotterdamse gemeenteraad nam hij het initiatief tot het invoeren van schoolmelk. Zette zich als Kamerlid sterk in voor verbetering van de leefkwaliteit en voor legalisering van medisch verantwoorde zwangerschapsonderbreking (abortus provocatus). Het mede door hem verdedigde initiatiefwetsvoorstel hierover strandde echter in de Eerste Kamer. Van die Kamer maakte hijzelf later nog enige jaren deel uit.

PvdA
in de periode 1956-1981: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Henricus (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Vriezenveen (Ov.), 8 juli 1911

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 16 februari 1990

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 2 september 1946 tot 1 september 1970
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 8 juni 1977
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1977 tot 10 juni 1981
  • lid Europees Parlement, van 24 oktober 1977 tot 17 juli 1979 (aangewezen door de Staten-Generaal)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid algemeen bestuur Medische Faculteit te Rotterdam, omstreeks 1970
  • lid Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en West-Europese Unie

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp (partiële) wijziging van de Krankzinnigenwet m.b.t. de inbewaringsstelling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2 juli 1963 tot april 1970
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp Regelen m.b.t. de handel in antibiotica, hormoonpreparaten etc. voor dieren Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 juli 1963 tot juni 1964

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Waarschuwde regelmatig tegen gevaren voor de volksgezondheid door besmetting van veevoer (m.n. door de salmonella-bacterie) en door het gebruik van diergeneesmiddelen en hormoonpreparaten in de veehouderij
  • Voorstander van legalisering van abortus provocatus. Diende hierover in 1970 samen met Roethof een initiatiefwetsvoorstel in. In mei 1976 werd dit voorstel samengevoegd met het initiatiefwetsvoorstel van de VVD'ers Veder-Smit en Geurtsen. Het voorstel werd in december 1976 door de Eerste Kamer verworpen. (10.719, 13.909)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was bevriend met Jaap Burger
  • Toen hij Kamerlid werd, bracht hij zijn huisartspraktijk terug van ruim 6000 naar 3500 patiënten
  • Hij werd in de gemeenteraad opgevolgd door zijn zoon Henk

verkiezingen
  • Werd in 1977 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.