Mr.dr. A.R. van de Laar

foto Mr.dr. A.R. van de Laar
bron: Erfgoedcentrum Achterhoek/Liemers

Eenling in de Tweede Kamer namens de Christelijk-Sociale Partij, die zich keerde tegen de samenwerking van de protestantse partijen met de katholieken. Was een zeer welsprekend Kamerlid, maar overweldigde met zijn woordenstroom de Kamer. Speelde verder geen opvallende rol. Voor hij Kamerlid werd leraar, fruitkweker en bankier.

CSP
in de periode 1918-1922: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Adolf Robbert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gendringen, 22 april 1871

overlijdensplaats en -datum
Amersfoort, 21 januari 1959

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CSP (Christelijk-Sociale Partij), van 18 november 1912 tot februari 1925 (oprichter)
  • PVP (Protestantse Volkspartij), vanaf februari 1925 (naamswijziging van de CSP)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 24 juni 1922
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) CSP Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 24 juni 1922
  • vertegenwoordiger in België (en andere baantjes)
  • makelaar in hypotheken en gronden te Hilversum, vanaf 1929

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • redacteur tweewekelijks (later maandelijk) blad "De Beukelaar", van 1910 tot 1923 (oprichter)
  • medewerker, christelijk sociaal weekblad "De Volkseenheid", vanaf 1916

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Moest in 1903-1905 rust houden in verband met t.b.c.
  • Was in de periode december 1918-februari 1919 afwezig wegens ziekte
  • Zijn vader was advocaat en procureur te Batavia en burgemeester van Gendringen (1863-1889)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
mr. S. van Ruyssevelt (pseudoniem)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.