Mr. J. van Kuyk

foto Mr. J. van Kuyk
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Conservatieve negentiende-eeuwse bestuurder en politicus. Was advocaat en economieleraar aan de Koninklijke Academie in Delft en werd later wethouder en in 1855 burgemeester van de prinsenstad. In 1868 vaardigde het district Delft hem af naar de Tweede Kamer. Weigerde nadien meermalen een ministerspost. Als Commissaris des Konings in Drenthe zette hij zich voor verbetering en aanleg van kanalen en voor herziening van het waterschapsbestuur.

conservatief
in de periode 1868-1885: lid Tweede Kamer, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 30 mei 1819

overlijdensplaats en -datum
Assen, 27 mei 1885

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • burgemeester van Delft, van 1 januari 1856 tot 1 november 1872 (benoemd bij K.B. van 1 december 1855)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 13 mei 1875 (voor het kiesdistrict Delft)
  • Commissaris des Konings in Drenthe, van 1 juni 1875 tot 27 mei 1885 (benoemd bij K.B. van 22 mei 1875)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • president tentoonstelling van oudheden en merkwaardigheden in de provincie Zuid-Holland, 1863
  • auditeur van rekening, Fundatie van vrijvrouwe van Renswoude, tot maart 1883

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Interpelleerde in 1869 minister Fock over de aanstaande indiening van het wetsvoorstel tot wijziging van de Armenwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Hem werd meermalen vergeefs de portefeuille van financiën aangeboden, onder andere in 1874 en 1883
  • Toen in 1874 een benoeming tot minister niet was doorgegaan, werd hij benoemd tot Commissaris in Drenthe
  • Bevorderde in Drenthe het graven van kanalen

uit de privésfeer
Zijn vader behoorde tot de Delftse regentenklasse

verkiezingen
  • Versloeg in 1868 bij de algemene verkiezingen K.A. Rombach en J.L. de Bruyn Kops (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1871 R.J.C. Metelerkamp (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.