E.A.M. van der Kun

foto E.A.M. van der Kun
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholieke wijnkoper en zakenman uit Rotterdam, die dertien jaar namens het district Zevenbergen in de Tweede Kamer zat en later vier jaar deel uitmaakte van de Eerste Kamer. Gelieerd aan diverse vooraanstaande katholieke families. Was vertegenwoordiger van de katholieke ondernemers en sprak als Kamerlid vooral over financiële aangelegenheden. Was echter geen erg opvallende parlementariër.

Algemeene Bond (RKSP), Bahlmanniaan ('Centrum') , Rooms-Katholieken
in de periode 1892-1914: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Emile Alexis Marie

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 19 november 1853

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 27 september 1914

begraafplaats en -datum
Rijswijk (Z.H.), familiegraf, 1 oktober 1914

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • wijnkoper te Rotterdam, van 1871 tot 1878
  • firmant, tabaksfirma "R. Kraemer & Co." te Rotterdam, van 1878 tot 1887 (trok zich terug uit het zakenleven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 december 1892 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 19 september 1905 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1910 tot 27 september 1914 (voor Zuid-Holland)

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

voorzitter Maria Catharina van Dooren-vrouwengesticht van weldadigheid te Rotterdam

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Behoorde in 1896 tot de katholieke anti-Takkianen die tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten stemden
  • Heeft in de Eerste Kamer nauwelijks het woord gevoerd

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bedankte in april 1904 als secretaris van de R.K.-Kamerclub vanwege langdurig verblijf in het buitenland

uit de privésfeer (3/4)
  • Een zoon van hem huwde met een dochter van L.H.W. Regout, Eerste Kamerlid en minister
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van F.J.Th. de Bruijn, Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was lid van de gemeenteraad van Rotterdam (1845-1867), zijn grootvader van vaderszijde was lid van de raad en wethouder van Rotterdam

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1894 met bijna 70 procent van de stemmen gekozen (tegenstander was onder anderen G.W. Bruinsma, rad.)
  • Werd in 1897 en 1901 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Stelde zich in 1905 vanwege zijn gezondheid niet meer herkiesbaar

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.