Mr. H.Ch.J.M. (Hubert) Kronenburg

foto Mr. H.Ch.J.M. (Hubert) Kronenburgvergrootglas

Jurist uit Breda, die als stedeling in de Tweede Kamerfractie van de Boerenpartij een beetje een buitenbeentje was. Combineerde een drukke baan als advocaat met het Kamerlidmaatschap. Koos bij de breuk in de partij in 1968 eerst de zijde van Harmsen, maar vormde later een eenmansfractie. Werd lid van de CDU, een conservatieve splinterpartij, en nam aan de verkiezingen van 1971 deel als lijsttrekker van de partij Democraten 2000, partij voor de gewone man. Politieke randfiguur.

Boerenpartij , groep-Harmsen (ex-BP) , fractie-Kronenburg (ex-BP)
in de periode 1967-1971: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Voornamen (roepnaam)

Hubertus Charles Joseph Maria (Hubert)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nederlangbroek (gem. Langbroek, Utr.), 22 maart 1925

overlijdensplaats en -datum
Breda, 20 juni 2000

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

Partij/stroming

partij(en)
  • Boerenpartij, tot juni 1968
  • CDU (Christen-Democraten Unie), van 9 oktober 1969 tot maart 1971
  • Democraten 2000, partij voor de gewone man, vanaf maart 1971

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • groep-Harmsen, van 27 juni 1968 tot 12 november 1968
  • fractie-Kronenburg, van 12 november 1968 tot 10 mei 1971

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Breda, vanaf 1951
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 10 mei 1971
  • fractievoorzitter fractie-Kronenburg (eenmansfractie), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 november 1968 tot 10 mei 1971

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer met name over justitiële onderwerpen, verkeerszaken en verder o.a. over Koninkrijksaangelegenheden, binnenlandse zaken, economische zaken en sociale zaken

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was rentmeester, landbouwer, eigenaar van een klein binnenscheepvaartbedrijf, makelaar-taxateur en RK-gemeenteraadslid van Langbroek
  • Zat in de oorlog samen met zijn vader gevangen in kamp Amersfoort

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
F. van der Molen, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1970)

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.