Mr. H.Ch.J.M. (Hubert) Kronenburg

foto Mr. H.Ch.J.M. (Hubert) Kronenburg
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Commons.wikimedia.org

Jurist uit Breda, die als stedeling in de Tweede Kamerfractie van de Boerenpartij een beetje een buitenbeentje was. Combineerde een drukke baan als advocaat met het Kamerlidmaatschap. Koos bij de breuk in de partij in 1968 eerst de zijde van Harmsen, maar vormde later een eenmansfractie. Werd lid van de CDU, een conservatieve splinterpartij, en nam aan de verkiezingen van 1971 deel als lijsttrekker van de partij Democraten 2000, partij voor de gewone man. Politieke randfiguur.

Boerenpartij, groep-Harmsen (ex-BP), fractie-Kronenburg (ex-BP)
in de periode 1967-1971: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Hubertus Charles Joseph Maria (Hubert)

geboorteplaats en -datum
Nederlangbroek (gem. Langbroek, Utr.), 22 maart 1925

overlijdensplaats en -datum
Breda, 20 juni 2000

2.

Partij/stroming

partij(en)
  • Boerenpartij, tot juni 1968
  • CDU (Christen-Democraten Unie), van 9 oktober 1969 tot maart 1971
  • Democraten 2000, partij voor de gewone man, vanaf maart 1971

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • groep-Harmsen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 27 juni 1968 tot 12 november 1968
  • fractie-Kronenburg (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 november 1968 tot 10 mei 1971

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Breda, vanaf 1951
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 10 mei 1971
  • fractievoorzitter fractie-Kronenburg (eenmansfractie), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 november 1968 tot 10 mei 1971

gevangenschap/internering
gevangenschap concentratiekamp Amersfoort, van 6 februari 1945 tot 7 mei 1945 (samen met zijn vader)

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

lid hoofdbestuur Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap

afgeleide functies, presidia etc.
lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van 1967 tot mei 1971

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer met name over justitiële onderwerpen, verkeerszaken en verder o.a. over Koninkrijksaangelegenheden, binnenlandse zaken, economische zaken en sociale zaken

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Deelde op 12 november 1968 mee in de Tweede Kamer als onafhankelijk christen-liberaal te zullen optreden. Vanaf 15 oktober 1969 zei hij de CDU te vertegenwoordigen.
  • Kwam op 12 maart 1970 in conflict met Kamervoorzitter Van Thiel toen vragen van hem niet mondeling werden beantwoord. Van Thiel had Kronenburg verzocht in te stemmen met schriftelijke beantwoording, omdat minister Polak waarschijnlijk enige tijd afwezig zou zijn vanwege ziekte. Kronenburg was ontstemd toen bleek dat Polak eerder dan verwacht beter was.
  • In maart 1971 werd hij één van de drie lijsttrekkers van 'Democraten 2000, partij voor de gewone man' van ex-Boerenpartijlid B.M. Steur. Door zijn lijsttrekkerschap hoefde die partij geen waarborgsom(men) te betalen bij deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was RK-gemeenteraadslid van Langbroek, opmerking: Hij werd in 1958 failliet verklaard

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
F. van der Molen, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1970)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.