Ir. J. (Jan) Koster

foto Ir. J. (Jan) Koster
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Liberaal Eerste Kamerlid en mijnbouwingenieur, die zorgvuldig opgestelde en goed gedocumenteerde redevoeringen hield. Woonde en werkte als 'noorderling' vijfentwintig jaar in Zuid-Limburg. In het interbellum één van de weinige niet-katholieke leden van de Limburgse Staten en van de Heerlense gemeenteraad. Voorman van de Vrijheidsbond in Limburg.

Vrijheidsbond
in de periode 1926-1933: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 13 juni 1875

overlijdensplaats en -datum
Bonn, 12 januari 1935

begraafplaats en -datum
Heerlen, 17 januari 1935

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Economische Bond, van 1918 tot april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 13 april 1923 tot september 1933
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1926 tot 8 september 1933
  • lid gemeenteraad van Heerlen, van 1 september 1931 tot 7 december 1934

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Raad van Commissarissen Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden
  • lid hoofdbestuur Vereeniging "Onze Vloot"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over waterstaat, mijnbouw, koloniën, financiën en defensie

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Volgens persberichten stelde de Vrijheidsbond hem in 1926 op aandringen van de Plattelandersbond kandidaat voor de Eerste Kamer in plaats van oud-minister Lely. Plattelander Braat zou dat als voorwaarde hebben gesteld voor zijn stem op de Vrijheidsbond.
  • Beëindigde zijn Kamerlidmaatschap wegens gezondheidsproblemen. Verscheen sinds 1933 niet meer in de gemeenteraad van Heerlen.

uit de privésfeer (3/5)
  • Tijdens een bezoek aan Limburg in september 1926 sliepen koningin en prins in de Villa Welteroord
  • Hij verloor na de beurskrach van 1934 in Argentinië 1,4 miljoen gulden
  • Zijn vader was aannemer

verkiezingen
  • Werd in 1926 en 1932 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.